SNOOKER | „Racheta” a fost doborâtă la Glasgow! Ronnie O’Sullivan, învins cu 5-2 în sferturile Openului Scoției

Ronnie O’Sullivan, cel mai talentat jucător de snooker din istorie, a suferit o înfrângere grea vineri, în fața lui John Higgins, scor 2-5 într-un meci contând pentru sferturile de finală ale Openului Scoției, turneu transmis live de Eurosport.

Englezul O’Sullivan, locul 12 în clasament, a avut un început extrem de slab la masa din Glasgow, iar Higgins (locul 3 mondial) a dominat primele trei frame-uri. Favoritul gazdelor se apropia chiar de un neverosimil 4-0, însă o ratare la bila verde l-a costat jocul. John nu a fost afectat din cauză că Ronnie i-a „furat” frame-ul, iar scoțianul a făcut rapid 4-1. O’Sullivan a mai avut o singură sclipire și a venit la 2-4, pentru ca Higgins să închidă meciul cu stil, printr-un break de 104.

„Racheta” a fost doborâtă de rivalul Higgins, scor 5-2, scoțianul apropiindu-se la două victorii de al 29-lea titlu al carierei, dar și de un premiu de 70.000 de lire sterline. John, cel care se va duela cu Judd Trump în semifinalele Openului Scoției, a declarat pentru www.worldsnooker.com: „Fiecare victorie reușită împotriva lui Ronnie este una specială, chiar dacă el are o zi proastă. Mi-a oferit mai multe șanse, iar eu am fost determinat știind că joc în fața familiei și a prietenilor”.

Publicat: 16 12. 2016, 21:00
Actualizat: 17 12. 2016, 12:16