SNOOKER | Principalii favoriți s-au calificat în semifinalele Campionatului Regatului Unit! Selby a trecut dramatic de Higgins, O’Sullivan l-a învins fără emoții pe Williams

Vineri seară s-au stabilit semifinalele Campionatului Regatului Unit, iar vedetele Mark Selby și Ronnie O’Sullivan nu vor lipsi din penultimul act al prestigiosului turneu de snooker! Selby l-a învins pe John Higgins într-un sfert dramatic, cu scorul de 6-5, iar liderul mondial se va lupta cu Shaun Murphy pentru un loc în finală (sâmbătă, ora 15:00). De partea cealaltă, Ronnie nu a avut probleme cu Mark Williams, pe care l-a învins cu 6-2, pentru „Rachetă” urmând o confruntare cu Marco Fu (ora 21:00)!

Două meciuri epice și două partide dezechilibrate – așa au arătat sferturile de finală transmise vineri de Eurosport! Englezul Mark Selby, liderul clasamentului, a avut viață grea cu John Higgins (Scoția, locul 4 mondial)! Favoritul defila în Barbican Center și conducea cu 3-0, dar partida s-a întors spectaculos după o bilă roșie ratată de Mark în frame-ul al 4-lea. John a prins curaj și a trecut în față cu o serie fantastică de 4 jocuri consecutive, apoi Selby a egalat grație unui break de 63 de puncte.

Higgins a venit hotărât la masă, a făcut 5-4, pentru ca Selby să trimită meciul în decisiv printr-un nou break câștigător, tot de 63 de puncte. Ultimul frame a fost teribil și a durat 46 de minute: Mark a avut 60-39, dar totul s-a schimbat atunci când a ratat bila galbenă! John a trimis-o imediat în buzunar, însă campionul din 1998, 2000 și 2010 a cedat sup presiune, greșind lovitura pe bila verde. „Bufonul din Leicester” nu și-a mai iertat adversarul, reușind loviturile la bilele: verde, maro, albastră și roz, scor 6-5.

Adversarul lui Selby din semifinala programată sâmbătă, de la ora 15:00,  va fi mult mai odihnit: Shaun Murphy (Anglia, locul 6) a făcut instrucție cu Luca Brecel (Belgia, locul 31), tânărul belgian luându-i englezului un singur frame, scor 6-1! În schimb, duelul dintre Marco Fu (Hong Kong, locul 15) și Jamie Jones (Țara Galilor) a fost unul palpitant: asiaticul a revenit incredibil de la 2-5, câștigând partida cu 6-5! Va mai avea însă Marco energie pentru a-i face față lui Ronnie, astăzi, de la ora 21:00?

O’Sullivan, ocupantul poziției 8 în ierarhia mondială) defilează la Campionatul Britanic, cedând numai 5 frame-uri în cele 5 meciuri disputate până acum! Sfertul contra lui Mark Williams (numărul 16 mondial) a fost fără istoric, scor 6-2, iar cvintuplul campion s-a declarat mulțumit de felul în care a abordat partida: „Sunt bucuros că am arătat un profesionalism și o atitudine corectă astăzi. Totuși, am nevoie de mai mult pentru a câștiga titlul, dar sunt un luptător și voi lupta până la final”.

Publicat: 03 12. 2016, 10:13
Actualizat: 03 12. 2016, 10:41