Simona Halep, prima reacție după victoria cu Alize Cornet de la Roma! Ce spune despre viitoarea adversară | EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 8 poze

Simona Halep (21 WTA) a făcut un meci superb cu Alize Cornet (Franța, 39 WTA) pe care a învins-o cu 6-4, 6-4 în primul tur de la turneul WTA 1000 de la Roma.

„Am fost un pic stresată” recunoaște Halep complexul căpătat după 4 înfrângeri suferite cu Alize Cornet. La Roma, Halep și a plătit polița fata de franțuzoaica in fata căreia a capotat in sferturi la Australian Open. Cu revanșa pentru înfrângerea de la Melbourne, Simona revine in Top 20 mondial la Roma, turneu unde a suferit, în 2021, cea mai gravă accidentare din carieră.

Fără să îi permită lui Cornet să își țină “serviciul”, Halep s-a desprins la 5-1: chiar dacă numărul 39 mondial i-a anulat “serviciul” de prim set in ghemul 8, Simona a făcut diferența cu 4 puncte câștigate în plus cu “returul”.

Condusă prima dată în meci in debut de manșa secunda și cu avantajul break-ului pierdut, Halep a irosit “serviciul de meci” la 5-2. Mai eficace cu 15 procente la “primire”, Simona și-a luat revanșa in fata franțuzoaice pentru înfrângerea  suferită la “Australian Open” ca să se califice in turul secund de la Foro Italico.

Sursa VIDEO: wtatennis.com

“Sunt foarte bucuroasa ca am câștigat acest meci. Mi-am dorit foarte mult pentru ca ultima data am pierdut contra ei. Am fost un pic stresată dar, per total, a fost un meci bun”, a spus Simona Halep.

Simona Halep – Danielle Collins, în turul 2 de la Roma

Simona Halep (România, 21 WTA) se pregătește pentru o întâlnire de gradul zero, cu Danielle Collins (SUA, 9 WTA), în turul doi al turneului WTA 1000 de la Roma.

Cu 3 locuri urcate in Clasament unde a ajuns pe a 18-a poziție, Halep o are ca adversara pe americanca Danielle Collins, favorita 7 la Open-ul de la Roma:

“O sa fie un meci dificil cu Collins pentru ca este o jucătoare foarte competitiva și lupta pentru fiecare punct. Nu contează cu cine joc, contează sa ma concentrez pe mine, pe ceea ce am de făcut eu”.

Publicat: 09 05. 2022, 17:10
Actualizat: 09 05. 2022, 19:41