Se poate alerga și pe tocuri! 31 de „îndrăznețe” au făcut-o în stil Glamour, pe Kiseleff, într-o cursă-fulger de 50 de metri

50 de metri alergați pe tocuri de șapte centimentri înălțime și maximum doi grosime, într-un timp puțin mai bun decât recordul mondial al lui Bolt, la suta de metri. A patra ediție a Glamour Stiletto Run a fost punctul culminant al zilei de sâmbătă în Biciclești. Startul s-a dat puțin după ora 15, iar cele 31 de doamne și domnișoare intrate pe rând în concurs, în ordinea înscrierii în competiție, i-au făcut pe mulți dintre bicicliști să tragă pe deapta și să se așeze de-a lungul gardurilor care delimitau pista improvizată chiar la capătul Bulevardului Kiseleff, în dreptul Muzeului Țăranului Român.

Pentru premiul cel mare, un voucher în valoare de 1.000 de euro, niciun sacrificiu nu a fost prea mare. Concurentele au venit de acasă cu pantofii în poșete, plase și ghiozdane, s-au prezentat la start cu pantofii lipiți cu scoci de picior, pentru a evita dezastrul Cenușăresei care și-a pierdut unul dintre conduri, au alergat cu degetele bandajate cu plasturi, iar prietenele și-au pasat una alteia perechea de pantofi norocoasă. La trecerea liniei de finiș, prietenii le-au întâmpinat cu câte o exclamație sinceră „E bine, ești întreagă!” și o îmbrățișare largă, mai ales că la înscriere, toate au semnat formularul tip „alerg pe propria răspundere pe tocuri”.

Căștigătoare a fost desemnată Alexandra Caciuriac, o veterană a concursului, cea mai rapidă femeie pe tocuri și în 2013, în România. „Mă simt împlinită„, a spus învingătoarea, cocoțată pe podium alături de trei băieți arătându-și mușchii și voucherele în valoare totală de 1.400 de euro.

Publicat: 15 06. 2014, 11:03
Actualizat: 15 06. 2014, 11:04