Cu gândul la EHF European League, SCM Rm. Vâlcea și Minaur Baia Mare au făcut spectacol în campionat

SCM Rm Vâlcea si Minaur Baia Mare liga florilor

Două dintre echipele calificate în grupele EHF European League, SCM Rm. Vâlcea și Minaur Baia Mare au oferit aseară, într-un joc în devans din etapa zece, cel mai spectaculos meci de până acum în Liga Florilor.

Vâlcea s-a impus cu  33-32, după un joc cu un ritm excelent și multe răsturnări de scor.  Baia Mare a avut un start mai bun și a condus cu 9-5 în minutul 16. Pe finalul reprizei, Vâlcea a revenit și a egalat: 16-16. La pauză, Minaur conducea cu 17-16.

SCM a trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 33 (18-17), apoi s-a desprins la 22-19. Minaur a marcat patru goluri consecutive și a revenit în avantaj.

Au urmat alte răsturnări de scor: 26-23 (minutul 46), 26-27 (minutul 50). Cu trei minute înaintea finalului, oaspetele conduceau cu un gol, dar Daciana Hosu a închis poarta și Vâlcea s-a desprins în câștigătoare. Minaur a marcat ultimul gol al jocului, dar ultimele secunde a găsit Vâlcea în posesie, conservându-și avantajul. SCM s-a impus cu 33-32 și continuă lupta pentru podium.  De la Vâlcea au impresionat Levchenko (8 goluri) și Liscevic (5 goluri), în timp ce la Baia Mare au ieșit în evidență Fujita (8 goluri), Laslo (6 goluri) și Burlachenko (5 goluri).

Tehnicanul echipei din Baia Mare, Raul Fotonea spune că jucătoarele sale trebuie să învețe din meciul de la Rm. Vâlcea.

„Am gestionat mai prost finalul, am ratat situații de unu la unu și asta ne-a costat, dar în handbal se ratează. Important este să învățăm din asta și să putem pe viitor să gestionăm mai bine situațiile de unu la unu din momentele importante ale jocurilor. A fost un joc bun de partea ambelor echipe, însă în cupele europene va fi altă poveste. Ne așteaptă un sezon foarte greu în EHF European League, avem o grupă foarte dificilă, dar jocul ne dă speranțe că ne vom descurca bine și vom face puncte” a spus Raul Fotonea.

Antrenorul formației vâlcene, Bent Dahl crede că SCM se putea desprinde mai clar în repriza secundă.

„La ora actuală, avem un lot mai bun decât Baia Mare. Noi am putut face mai multe schimbări, avem ceva mai multe jucătoare de calitate. În repriza a doua, am preluat frâiele încă din primele minute și am avut o mulțime de șanse să înclinăm definitiv balanța în favoarea noastră, încă înainte de finalul partidei. Însă Baia Mare este o echipă foarte bună cu câteva jucătoare de calitate, care întotdeauna vor riposta! Și nu este prima oară când Baia Mare reușește să revină în joc! Este o echipă foarte periculoasă atunci când joci împotriva ei pentru că jucătoarele lor nu renunță niciodată. Însă aceasta este și filozofia mea: jucăm până la sfârșit! Pe de altă parte, motivația să joci acasă, cu mulți spectatori în sală, după o perioadă foarte lungă, a contat” a spus Bent Dahl, care este și antrenorul secund al naționalei României.

Tot ieri,  CSM București s-a chinuit teribil cu CSM Slatina, scor 27-26.  În campionat, lider este Rapid (24 puncte, 9 jocuri), urmată de CSM București (22 puncte, 10 jocuri), SCM Rm. Vâlcea (22 puncte, 10 jocuri) și Dunărea Brăila (19 puncte, 9 jocuri).

Publicat: 06 01. 2022, 14:48