Șase sportivi români eliminați în prima zi la CE de judo din Rusia

Sportivii Carmen Bogdan, Andreea Cătună, Corina Căprioriu, Loredana Ohâi, Dan Fâșie și Szoke Laszlo au fost eliminați, joi, în preliminariile Campionatul European din Rusia.

La categoria 48 kilograme, Carmen Bogdan a debutat cu victorie în grupa A, în fața sportivei elene Maria Karagiannopoulou, dar a fost învinsă în turul secund de belgiana Charline Van Snick.

La categoria 57 kilograme, campioana europeană Corina Căprioriu a pierdut în turul secund al grupei B, în fața sportivei Miryam Roper (Germania), după ce anterior o învinsese pe britanica Connie Ramsay. Același traseu l-a avut și Andreea Cătună (grupa A, cat. 52 kg), care a învins-o pe Marie Muller (Luxemburg), în prima luptă, fiind eliminată în turul secund de Natalia Kuziutina (Rusia).

Prematur a părăsit competiția și Loredana Ohâi, care a fost eliminată în primul tur al grupei D, cat. 57 kilograme, de Viola Waechter (Germania).

La masculin, primul tricolor intrat în competiție a avut ghinion încă de la prima luptă. Dan Fâșie, la categoria 66 de kilograme, a fost eliminat în grupa A de rusul Alim Gadanov. Szoke Laszlo a învins în prima dispută, cu italianul Francesco Faraldo, dar a cedat apoi, în turul doi al grupei C, în fața slovenului Rok Draksici.

Joi se află încă în competiție Alina Dumitru (48 kg) și Andreea Chițu (52 kg).

Campionatul European de la Chelyabinsk reprezintă ultima competiție la care se pot obține biletele pentru Jocurile Olimpice de la Londra. Sportivii români care și-au asigurat calificarea sunt Alina Dumitru, Corina Căprioriu, Dan Fâșie și Vlăduț Simionescu.