Salt spectaculos pentru Mihaela Buzărnescu în clasamentul mondial WTA! Simona Halep a mai pierdut o poziție

Asociația de Tenis Feminin a anunțat în aceasă dimineață clasamentul WTA din această săptămână. Simona Halep este pe locul 15, Mihaela Buzărnescu se află pe 148, în creștere cu 27 de poziții.

Podiumul rămâne neschimbat, în schimb Iga Swiatek a urcat până pe locul 4, iar Maria Sakkari a pătruns în premieră în Top 10 WTA.

Săptămâna aceasta se vor disputa turneele de la Chicago și de la Astana,apoi urmează Indian Wells.

Mihaela Buzărnescu a pierdut, duminică, finala turneului ITF de la Valencia, cu premii de 80.000 de dolari.Buzărnescu, care se află de o lună într-o frumoasă poveste de dragoste cu fotbalistul Mario Dulca, a fost învinsă de favorita principală, sportiva olandeză Arantxa Rus, scor 6-4, 7-6 (3).

Românca a participat la Valencia şi pe tabloul de dublu, alături de spaniola Angela Fita Boluda, însă nu a trecut de runda inaugurală la dublu.

10.Maria Sakkari 3.995p (+2)

Simona Halep a mai pierdut o poziție în clasamentul WTA, în timp ce Mihaela Buzărnescu, finalistă la turneul ITF de la Valencia, a urcat nu mai puțin de 27 de locuri

Urmează Indian Wells cu Simona Halep cap de serie 14

Indian Wells va aduca la start mai toate tenismenele importante. Simona Halep va fi cap de serie numărul 14 la competiția programată să înceapă într-o săptămână. Cap de serie numărul 1 va fi liderul WTA, Ashleigh Barty.

Estona Anett Kontaveit, locul 30 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Ostrava (Cehia). Kontaveit a învins-o în finală pe sportiva elenă Maria Sakkari, locul 12 WTA şi favorită 4, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 32 de minute.

Printre adversarele lui Kontaveit la Ostrava s-a numărat şi Sorana Cîrstea, pe care estona a învins-o în primul tur.

Publicat: 27 09. 2021, 08:50
Actualizat: 27 09. 2021, 08:56