Chinezul Ding Liren a câștigat Campionatul Mondial de șah clasic după o finală plină de dramatism în fața rusului Ian Nepomniachtchi! Cei doi vin la București săptămâna viitoare | VIDEO

China's Ding Liren speaks after his victory in the FIDE World Chess Championship in Astana, Kazakhstan, Sunday, April 30, 2023. China's Ding Liren beat Russia's Ian Nepomniachtchi in a thrilling finale. He takes over the world championship title from Norway's Magnus Carlsen.,Image: 772920998, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no

Ding Liren este noul campion mondial la șah clasic, chinezul reușind să îl învingă în marea finală pe Ian Nepomniachtchi.

Ultimul act a fost unul plin de dramatism, cei doi concurenți demonstrând că diferența de valoare dintre ei este infimă.

După ce partidele clasice s-au încheiat la egalitate, 7-7, s-a trecut la tie-break, unde s-au disputat patru partide de șah rapid. Primele trei dintre acestea s-au încheiat la egalitate, iar cea de-a patra părea că se îndreaptă spre același deznodământ, dar sportivul asiatic a riscat în ultimul minut și a reușit să se impună în cele din urmă.

Ding Liren, din China, a reușit să îl învingă pe Ian Nepomniachtchi, din Rusia, în finala Campionatului Mondial de șah clasic.

După un atac susținut, la a 68-a mutare sportivul rus a fost nevoit să cedeze, iar asiaticul s-a impus în acest tie-break cu 2,501,5 puncte. Ding Liren a devenit, astfel, cel de-al 17-lea campion mondial din istoria șahului și primul din China care a reușit această performanță.

Astfel, putem considera încheiată dominația lui Magnus Carlsen, din Norvegia, care a dominat această disciplină sportivă în ultimul deceniu și care în ultimii cinci ani a câștigat de fiecare dată Campionatul Mondial de șah clasic.

În urma acestei performanțe, Ding Liren s-a ales cu un premiu în valoare de 1,1 milioane de euro, pe când învinsul din finală se întoarce acasă cu 900.000 de euro.

Cei doi protagoniști ai finalei vor participa, după data de 5 mai, la Grand Chess Tour 2023, prima etapă a circuitului de Grand Prix Chess Tour. Competiția va fi găzduită de țara noastră, la București. La startul întrecerii vor mai fi prezenți, printre alții, românii Deac și Rapport, dar și jucători de talie mondială, precum Duda, Lagrave, So, Giri, Caruana sau Firouzja.

Publicat: 30 04. 2023, 21:02