S-a stabilit ultimul act feminin de la Cincinnati! Naomi Osaka a jucat semifinala cu un tricou cu mesajul “Black Lives Matter”, după ce în urmă cu o zi în urmă refuzase să intre pe teren

Naomi Osaka (Japonia, 10 WTA) şi Victoria Azarenka (Belarus, 59 WTA) s-au calificat vineri în finala turneului Western & Southern Open, la New York. Turneul a fost întrerupt o zi după ce Osaka a refuzat să dispute miercuri în semn de protest faţă de violenţele poliţiei americane.

Frații Bryan se retrag din tenis! Cifre fabuloase: au câștigat împreună 33 de milioane de dolari, au obținut 119 titluri ATP și 1108 victorii în circuitul masculin

Nedreptatea rasială a întrerupt o zi turneul american

Finala va avea loc azi, sâmbătă 29 august, de la ora 18.00.

Osaka (cap de serie 4) a învins-o în semifinale pe sportiva belgiană Elise Mertens, numărul 22 mondial şi favorită 14, scor 6-2, 7-6 (5), în 121 minute. Japoneza a purtat un tricou cu mesajul “Black Lives Matter” la intrarea pe teren.

Naomi Osaka a refuzat să dispute miercuri partida cu belgianca Elise Mertens, în semn de protest faţă de violenţele poliţiei americane. Ea s-a răzgândit joi, după discuţii cu organizatorii turneului, considerând că întreruperea turneului pentru o zi a atras atenţia lumii asupra problemei nedreptăţii rasiale şi violenţei poliţiei.

Azarenka ar putea bifa primul titlu după 4 ani

În cealaltă semifinală, Azarenka a trecut de favorita 8, britanica Johanna Konta (15 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-1. Meciul a durat două ore şi 18 minute. Dacă va câștiga ultimul act, Azarenka ar putea obține primul titlu WTA după o pauză de 4 ani.

Simona Halep a jucat de trei ori finala la Cincinnati, ultima oară in 2018, dar nu a participat la turneul care începe pe 20 august pentru că a luat decizia de a nu părăsi continentul european în această perioadă.

Publicat: 29 08. 2020, 00:23
Actualizat: 29 08. 2020, 18:49