S-a stabilit programul finalei surpriză la hochei pe gheață. Steaua a cucerit ultimul titlu în 2006, Dunărea Galați e pentru prima oară în istorie calificată în ultimul act

• Steaua București și CSM Dunărea Galați își vor disputa finala campionatului de hochei, după ce au ieșit, luni seară, învingătoare din meciurile decisive ale semifinalelor, cu Corona Brașov, respectiv Progym Gheorgheni, ambele disputate la Galați.
  • Finala se va desfășura după sistemul cel mai bun din șapte jocuri. Steaua, din postura de echipă mai bine clasată în fazele de calificare, are avantajul de a juca meciul decisiv, dacă se va ajunge până acolo, pe teren propriu.

Luni noapte, imediat după terminarea celei de-a doua semifinale, conducerile cluburilor Steaua și Dunărea au avut o rundă de discuții în care au stabilit un program al partidelor din finală conform căruia primul meci trebuia să aibă loc sâmbătă, 21 martie. Însă, marți seară, după ce a fost consultată și televiziunea care dorește să transmită jocurile, Digi Sport, federația de specialitate a decis ca finala să înceapă cu o zi mai devreme, pe 20 martie.

Steaua s-a impus cu 5-3 (3-0, 1-2, 1-1) în meciul decisiv de calificare în finală în fața formației Progym Gheorgheni. Foto: Sorin Pană

Astfel, primele două meciuri se vor juca, vineri și sâmbătă, în comuna harghiteană Cârța, cu Steaua din postura de gazdă. După două zile de pauză, vor urma două jocuri la Galați, programate marți și miercuri (24 și 25 martie).

Dunărea a trecut dramatic de Corona Brașov în cel de-al cincilea meci al semifinalei, marcând decisiv pentru victorie cu 29 de secunde înainte de finalul reprizei a treia. Foto: Sorin Pană

Meciul cinci ar urma să se joace la Cârța, vineri 26 martie. După alte două zile de pauză, în cazul în care încă nu se stabilește până atunci câștigătoarea, echipele vor reveni la Galați pentru meciul șase, programat luni, 30 martie. Dacă se va ajunge la partida decisivă, a șaptea, aceasta va avea loc la Cârța, pe 1 aprilie.

Altfel, Corona Brașov și Progym Gheorgheni își vor disputa finala mică într-un sistem de cel mai bun din cinci jocuri.

Patinoarul din Galați va găzdui meciurile 3, 4 și 6, ultimul dacă va fi cazul, în finala mare a Ligii naționale de hochei dintre Steaua București și Dunărea Galați. Foto: Sorin Pană