S-a stabilit careul de ași al Cupei României la handbal masculin. Dinamo a eliminat dramatic pe CSM București la loviturile de departajare

Sâmbătă și duminică s-au desfășurat cele patru sferturi de finală ale Cupei României la handbal masculin. Două dintre ele și-au descis câștigătoarele în urma loviturilor de departajate de la 7 metri

Minaur Baia Mare – Politehnica Timișoara 26-28 (după lovituri de epartajare / 24-24 la finele celor 60 de minute)

CSM Vaslui – Steaua 28-31

Dinamo – CSM București 25-24 (după lovituri de departajare / 22-22 la finele celor 60 de minute)

Universitatea CraiovaCSM Focșani 23-34

Politehnica Timișoara, Steaua, Dinamo și CSM Focșani s-au calificat în Final 4, turneu care se va desfășura în zilele de 9-10 martie 2019.

Thriller în Sala Dinamo, Heidarirad – eroul „câinilor”

Derbyul sferturilor s-a desfășurat în Capitală, între Dinamo și CSM București. Adversare timp de două sezoane în finala Ligii Naționale (câștigată de fiecare dată de alb-roșii) cele două cluburi și-au clădit o rivalitate cu multă sare și piper. Tensiunea a fost aproape palpabilă și la jocul disputat în Sala Dinamo, atât în teren, cât și în tribune.

Dinamo a început mai bine, cu o apărare fantastică, excelent coordonată de Dan Savenco. Campionii au condus astfel cu 3-0, 5-1, 6-2 și 8-4 (min. 19). CSM și-a reglat treptat angrenajul, a reușit să-l anihilizeze pe centrul Kamel Alouini, creierul din atacul dinamovist, iar în minutul 29 a egalat: 10-10. Cel mai bun jucător al oaspeților în prima parte a fost ex-dinamovistul Allahkaram Esteki (cu 5 goluri). Dinamo a avut însă forță să puncteze de două ori până la pauză, pentru a intra în avantaj după 30 de minute: 12-10.

Repriza a doua a fost pe muchie de cuțit. Dinamo s-a desprins iar la patru goluri, 18-14 (min. 41), dar din nou CSM e revenit, profitând de faptul că alb-roșiii nu au gestionat prea bine situațiile de superioritate. În minutul 48, tabela a arătat din nou egalitate, 19-19.

În ultimele 12 minute s-au mai marcat doar șase goluri, câte trei de fiecare parte. Dinamo a avut victoria în mână: 21-19 (min. 55) și 22-20 (min. 59). Cu 13 secunde înainte de final, campionii mai aveau avantaj de un gol, 22-21, și o aruncare de la 7 metri. Zulfic a ratat, iar Ramba a adus egalitatea în ultima secundă.

Au urmat aruncările de departajare, unde eroul victoriei a fost portarul Saeid Heidarirad (foto jos). Dinamovistul a apărat trei aruncări de la 7 metri, aducând calificarea în tabăra alb-roșiilor. Inspirat a fost și portarul CSM-ului, Maggaiz, care a apărat la rându-i două penaltyuri.

Bannour 4, Gavriloaia 4, Zulfic 4, Descat 3, Alouini 3, Acatrinei 3, Mousavi 2, Negru 1, Komogorov 1 au marcat pentru Dinamo. Onyejekwe 7, A. Esteki 6, Ramba 3, Teixeira 2, Georgievski 2, Rotaru 2, S. Esteki 1, Tioumentsev 1 au punctat pentru CSM.

Publicat: 16 12. 2018, 20:20
Actualizat: 16 12. 2018, 20:21