S-a jucat turul sferturilor de finală la baschet masculin în Cupa României! U BT-Cluj Napoca, pas important pentru Final Four

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a făcut un pas mare spre turneul Final Four al Cupei României la baschet masculin, după ce a învins-o pe CS Dinamo Bucureşti cu scorul de 72-68 (16-13, 13-16, 18-21, 25-18), luni seara, în deplasare, în prima manşă a sferturilor de finală.

Luni s-au disputat trei partide din sferturile Cupei României la baschet masculin, manşa tur. Echipele calificate la Turneul Final Four vor fi cunoscute în 30 decembrie, după jucarea meciurilor retur din sferturi.

Rezultatele din manşa tur a partidelor jucate luni sunt: Dinamo Bucureşti – U BT Cluj 68-72, Athletic Constanţa – CSM Galaţi 73-64 şi CSO Voluntari – CSU Sibiu 76-66.

La Sala Dinamo, partida cu campioana U BT Cluj a început cu 10 minute întârziere, din cauză că nu a ajuns la timp, la ora oficială (17.30), şi o ambulanţă, aşa cum prevede regulamentul.

Campioana en titre, neînvinsă pe plan intern în acest sezon competiţional, a făcut diferenţa pe final, având cei mai buni oameni în Andrija Stipanovic, cu 14 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, Patrick Neal Richard, cu 11 p, 7 rec, 4 pd, şi Karel Guzman Abreu, 10 p, 3 rec.

CSO Voluntari, deţinătoarea trofeului, a întrecut-o pe BC CSU Sibiu cu 76-66 (18-18, 18-18, 14-16, 26-14), după un ultim sfert excelent.

De la ilfoveni s-au remarcat Toddrick Gotcher, cu 17 p, 6 rec, şi Eric Garcia Thompson Jr, 10 p, 11 rec, 3 pd. Oaspeţii au contat, în principal, prin Monyea Durrell Pratt, 14 p, 9 rec, 3 pd, şi Tanner Bryce McGrew, 13 p, 7 rec.

În devans s-a disputat meciul dintre SCM Timişoara – SCMU Craiova, scor 97-87. Partidele retur vor avea loc în 29 şi 30 decembrie, iar câştigătoarele din dubla manşă se vor califica la Turneul Final Four, programat între 17-19 februarie 2022.

Deţinătoarea trofeului este CSO Voluntari, care l-a cucerit în premieră în 2021.

Publicat: 28 12. 2021, 07:46