S-a jucat primul meci la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania! Argentina, doar trei goluri într-o repriză

Spania a învins miercuri seară Argentina cu scorul de 29-13, în primul meci din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin pe care îl găzduieşte şi la care participă şi România.

La pauză, scorul a fost strâns, 11-10, iar egalitatea 12-12 s-a înregistrat în prima parte a reprizei a doua.

Gazdele s-au dezlănţuit apoi, au marcat 11 goluri la rând, înainte de mai primi un gol, la 23-12, singurul până la final.

La Palacio de Deportes de Torrevieja din Alicante, cele mai bune marcatoarea ale învingătoarelor au fost Alexandrina Cabral Barbosa şi Carmen Campos Costa, cu câte cinci reuşite. Elke Josselinne Karsten a marcat trei goluri pentru Argentina, cele mai multe, scrie News.ro.

Partida a făcut parte din Grupa H, în cadrul căreia se joacă, joi, al doilea meci, Austria – China.

România face parte din Grupa C, alături de Norvegia, Kazahtan şi Iran şi va juca primul meci cu Iranul, la 3 decembrie, de la ora 19.00, la Castello.

Care este programul tricolorelor în grupe?

Programul partidelor este următorul: 3 decembrie – România – Iran, Norvegia – Kazakhstan; 5 decembrie – România – Kazakhstan, Norvegia – Iran; 7 decembrie – Kazakstan – Iran, Norvegia – România.

32 de echipe naţionale se află la start, iar primele trei clasate din grupele preliminare se vor califica în grupele principale, cu meciuri programate între 8-13 decembrie. Primele două clasate în aceste grupe se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc în 14-15 decembrie, iar câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie.

Finalele pentru medalii sunt programate în 19 decembrie. Echipa României bifează a 25-a participare la Mondiale, fiind în continuare singura reprezentativă care a participat la toate ediţiile

Publicat: 02 12. 2021, 09:40