Ryoyu Kobayashi, un nou succes memorabil! Niponul a câștigat Turneul Celor Patru Trambuline

Overall winner Japan's Ryoyu Kobayashi poses with the trophy as he celebrates on the podium after the final round of the Four-Hills FIS Ski Jumping tournament (Vierschanzentournee) in Bischofshofen, Austria, on January 6, 2022.,Image: 651088774, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Ryoyu Kobayashi este de neoprit! Niponul a câștigat Turneul Celor Patru Trambuline, chiar dacă nu a reușit să prindă nici podiumul în ultima etapă, din Austria.

Starul a terminat doar pe locul 5 la Bischofshofen, în ultima etapă, suficient însă pentru a cuceri Vulturul de Aur.

Kobayashi este lider și în clasamentul Cupei Mondiale, după 13 etape disputate. Niponul a acumulat 841 de puncte și îi depășește pe Geiger (785) și Granerud (613). Următoarea etapă din Cupa Mondială va avea loc tot la Bischofshofen, la finalul acestei săptămâni.

Ryoyu Kobayashi a câștigat iar Turneul Celor Patru Trambuline

În etapa de joi, victoria i-a revenit austriacului Daniel Huber. A fost un succes special pentru acesta, care a rămas la final „fără cuvinte”.

Ryoyu Kobayashi a terminat ultima etapă, de la Bischofshofen, pe locul 5. În Austria, podiumul a fost completat de norvegianul Granerud și de germanul Geiger.

Dacă Ryoyu Kobayashi a încheiat pe primul loc Turneul Celor Patru Trambuline în clasamentul general podiumul a fost completat de Marius Lindvik, respectiv Halvor Egner Granerud.

Locul al patrulea a fost ocupat de germanul Karl Geiger, în timp ce pe poziția a cincea a venit tot un nume cunoscut din această țară: Markus Eisenbichler.

În 2019, Ryoyu Kobayashi a intrat în categoria selectă a sportivilor care au reușit Marele Șlem. Doar Sven Hannawald (2002) și Kamil Stoch (2018) au mai reușit o asemenea performanță.