Ryoyu Kobayashi a realizat Marele Șlem în Turneul celor Patru Trambuline! Niponul a devenit al treilea sportiv din istorie care a obținut o asemenea performanță

Ryoyu Kobayashi a câștigat ediția din acest an a Turneului celor Patru Trambuline la sărituri cu schiurile cu o performanță fabuloasă. Japonezul a reușit să câștige toate cele patru etape programate în aceste zile, ultima chiar în această seară, la Bischofshofen (Austria).

• Ryoyu Kobayashi a intrat în categoria selectă a sportivilor care au reușit Marele Șlem. Doar Sven Hannawald (2002) și Kamil Stoch (2018) au mai reușit o asemenea performanță.

La întâlnirea cu istoria, presiunea a fost mare pe umerii japonezului de 22 de ani. Iar asta s-a văzut în evoluția lui în prima manșă la Bischofshofen. Kobayashi a terminat doar pe locul 4, după o săritură cu 135 de metri, fiind în spatele trio-ului Markus Eisenbichler (Germania), Dawid Kubacki (Polonia) și Stefan Kraft (Austria).

Niponul a avut un handicap de patru puncte față de liderul primei manșe, iar suporterii japonezi probabil că au retrăit momentele din 1998, când un alt reprezentamt, Kazuyoshi Funaki a ratat Marele Șlem în 1998 chiar la Bischoshofen, fiind învins la vremea respectivă de Sven Hannawald.

Dar Kobayashi a ținut ca istoria să se scrie altfel de această dată. Și cu o săritură excelentă în manșa secundă – 137.5 metri, pentru care a obținut și cel mai bun punctaj din concurs – 146 ăpuncte, liderul Cupei Mondiale a urcat pe locul 1 în clasamentul intermediar și a ridicat ștacheta foarte sus pentru ultimii trei concurenți. Niciunul nu a reușit să o depășească, astfel că Ryoyu Kobayashi a realizat Marele Șlem.

Per total, japonezul a dominat copios Turneul celor Patru Trambuline din acest an, reușind să se imoună cu peste 60 de puncte avans în fața germanului Markus Eisenbichler. Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Stephan Leyhe.

În urma performanțelor realizate în Turneul celor Patru Trambuline, Kobayashi s-a desprins la peste 400 de puncte în Cupa Mondială față de polonezul Piotr Jyla, deși nu s-au desfășurat nici jumătate din etapele programate. Japonezul are toate șansele să bată multe recorduri în acest sezon. Ryoyu are deja 8 victorii din 11 posibile în acest sezon, plus alte două clasări pe podium.

Publicat: 06 01. 2019, 20:16
Actualizat: 06 01. 2019, 20:24