Visul a fost năruit!** Reprezentativa Italiei a fost învinsă de Scoția! Țara Galilor a produs surpriza și a câștigat duelul cu Franța

Cea de-a doua etapă a Turneului celor Șase Națiuni a adus două partide splendide, Țara Galilor s-a impus împotriva Franței, în timp ce Italia s-a inclinat în fața Scoției.

Surprizele au luat sfârșit

După ce în urmă cu o săptămână Italia trecea surprinzător de reprezentativa „cocoșului galic”, scor 23-18, acum „azzuri” au fost nevoiți să se încline în fața Scoției, scor 34-10.

Deși reprezentativa „ciulinilor” a început foarte tare partida primele puncte și-au făcut apariția cu greu, Greig Laidlaw transformând o lovitură de pedeapsă abia după un sfert de oră de joc. Finalul de repriză i-a găsit pe scoțieni la zece puncte diferență față de italieni, „ciulinii” reușind să marcheze primul eseu al partidei abia în minutul 30 al partidei prin aripa Tim Visser.

Cea de-a doua repriză a jocului a fost groaznică pentru echipa antrenată de Jacques Brunel, Scoția a reușit să marcheze nu mai puțin de trei eseuri de-a lungul celor 40 de minute rămase din joc. Cele trei eseuri au fost marcate de Matthew Scott(30), Stuart Hogg(48) și Sean Lamont(70).

Scorul final a fost stabilit în minutul 74 al partidei de flankerul italian Alessandro Zanni, acesta a reușit să marcheze singurul eseu al „azzurilor”.

Derbyul orgoliilor

Partida dintre Țara Galilor și Franța a avut un deznodământ foarte trist pentru reprezentativa „Les Bleus”, „dragonii” reușind să se impună la finalul a 80 de minute de coșmar.

Cele două echipe și-au dorit enorm de mult victoria asta observându-se foarte ușor în ritmul de joc prestat de ambele echipe, foarte calculator și aproape fără greșeli.

Prima repriză a partidei a fost foarte disputată, iar la pauză tabela indica doar 3-3, punctele celor două echipe fiind transformate de Frederic Michalak(15) respectiv Leigh Halfpenny(18).

Debutul celei de-a doua reprize preconiza o victorie a foștilor campioni, fundașul galez Liegh Halfpenny a beneficiat de încă o lovitură de pedeapsă pe care a transformat-o cu succes la doar trei minute de la cel de-al doilea fluier al arbitrului. Detașarea „dragonilor” a venit cu opt minute înainte de final atunci când aripa galeză George North a reușit să marcheze singurul eseu al partidei. Scorul final, 6-16, a fost stabilit în minutul 75 al partidei de același Halfpenny printr-o lovitură de pedeapsă.

Ultima partidă a etapei a II-a a Turneului celor Șase Națiuni este programată mâine de la ora 17:00 între reprezentativele Irlandei și Angliei. Meciul va putea fi vizionat pe Dolce Sport.