VIDEO | Un alt jucător din naționala României a ieșit în evidență la Cupa Mondială de rugby printr-un gest care a strârnit comentarii. „Spune multe despre acest sport”. Florin Vlaicu a prins XV-le ideal al națiunilor din eșalonul doi

Cupa Mondială din Anglia este deja istorie pentru rugby-ul românesc, după ce „Stejarii” și-au încheiat parcursul în Grupa D, însă competiția abia a intrat în cea mai fierbinte perioadă, cea a meciurilor KO, în urma cărora se va stabili și noua campioană.

Delegația României a revenit deja în țară, însă despre naționala lui Lynn Howells la modul general, despre jucătorii din lot în particular, încă se mai vorbește. Spre exemplu, Florin Vlaicu a fost ales în XV-le ideal al națiunilor din cel de-al doilea eșalon valoric de la Cupa Mondială. Nominalizarea a fost făcută de specialiștii de la ESPN, care l-a amintit și pe căpitanul Mihai Macovei, ca o soluție pentru numărul 8.

„Canadei nu îi va pica foarte bine de câte ori îl va vedea pe Florin Vlaicu, cu lovitura sa de picior aducând încă o victorie dramatică României. Însă jucătorul în vârstă de 29 de ani, ce a disputat 85 de jocuri pentru România, este mai mult decât un transformer de încredere”, a fost descris Florin Vlaicu

Un alt jucător al României care a impresionat la Cupa Mondială este sud-africanul Johan van Heerden. „Stejarul” s-a remarcat printr-un gest făcut la partida România – Italia (scor 22-32), întâlnire care a și pus punct final participării la Cupa Mondială. Van Heerden a fost eliminat pentru 10 minute, ca urmare a unui cartonaș galben, iar la revenirea în teren i-a întins mâna arbitrului și și-a cerut scuze pentru greșeala comisă! Sud-africanul i-a transmis arbitrului francez care a condus partida la centru câteva cuvinte simple, cuvinte însă care spun multe despre calitatea omului și despre sport în general, după cum se specifică pe rugbyonslaught!

După câteva zile de pauză, Cupa Mondială revine la sfârșitul acestei săptămâni cu sferturile de finală, după următorul program:

• Sâmbătă: Africa de Sud – Țara Galilor (ora 18:00), Noua Zeelandă – Franța (ora 22:00)
  • Duminică: Irlanda – Argentina (ora 15:00), Australia – Scoția (ora 18:00).

Toate partidele vor putea fi urmărite pe DigiSport.

Publicat: 15 10. 2015, 15:18
Actualizat: 15 10. 2015, 15:19