VIDEO GENIAL. Primul arbitru care a ridicat stadionul în picioare! Ce i-a putut spune unui jucător după o simulare „ca la fotbal”

Spectacolul este la el acasă în această perioadă în Anglia, când este programată a 8-a ediție a Cupei Mondiale de rugby. Tabloul complet al show-ului este asigurat de absolut tot ce se întâmplă pe parcursul jocurilor, fie în teren, fie în tribune, parte a „imaginii” fiind inclusiv acele discuții purtate de arbitri și jucători, auzite de absolut toată lumea. Uneori replicile sunt geniale, așa cum s-a întâmplat și la partida Africa de Sud – Scoția (scor 34-16), contând pentru Grupa B, în prim-plan fiind arbitrul galez Nigel Owens și jucătorul scoțian Stuart Hogg.

În minutul 46 al partidei, la scorul de 20-6 pentru sud-africani, numărul 15 din naționala Scoției i-a cerut arbitrului să acorde și un cartonaș galben unui adversar, după un tackling întârziat. Stuart Hogg a fost însă pus la ordine rapid cu o replică auzită de peste 50.000 de spectatori care au asistat la jocul pe St. James Park din Newcastle: „Mă uitam la fază, nu a fost nimic în neregulă (n.r. cu tacklingul). Dacă vrei să simulezi așa din nou, vino pe terenul ăsta peste două săptămâni (n.r. când se vor juca din nou meciuri de fotbal). Nu astăzi! Ai grijă…

Peste 2 săptămâni, pe St. James Park se va disputa partida de fotbal dintre Newcastle United și Norwich City, în cadrul etapei a 9-a din Premier League.

Interesant este faptul că la câteva minute distanță, arbitrul Nigel Owens a arătat un cartonaș galben în tabăra scoțiană, căpitanului Laidlaw, echivalent cu 10 minute de eliminare. Mai mult, a fost al doilea cartonaș galben din această partidă, după ce în prima parte și sud-africanul Du Plessis s-a ales cu unul.

24 de cartonașe galbene s-au acordat până în prezent la Cupa Mondială de rugby

Arbitrul Nigel Owens nu se află la prima reacție de acest gen în rugby-ul mondial. Ba chiar este un arbitru faimos pentru discuțiile pe care le are cu jucătorii în timpul partidelor, în care încearcă să-i potolească din start. Precedentul caz de acest gen s-a petrecut tot în 2015, la o partidă între echipele de club Benetton Treviso și Munster, în care Owens a fost cât se poate de clar: „Aici nu este fotbal”.

Publicat: 05 10. 2015, 14:08
Actualizat: 06 10. 2015, 09:41