Victorie norocoasă pentru „Stejari”

Disputat pe o vreme neprielnică (în Italia plouă abundent), meciul dintre Petrarca Padova și Stejarii București s-a desfășurat după un scenariu caracteristic rugbyștilor noștri: - au fost două perioade distincte. Italienii au deschis scorul în minutul 15, prin lovitura de pedeapsă a lui Mercier (3-0) și au condus cu 10-0 în minutul 50. Românii au contolat ultimele 30 de minute, când au trecut în avantaj (17-15). - punctele victoriei selecționatei Bucureștiului au fost înscrise de Florin Vlaicu, dintr-o penalitate reușită în minutul 73. Indisciplinați în joc, "Stejarii" le-au dat ocazia peninsularilor să câștige partida, însă ei au ratat o penalitate în ultimul minut.

Disputat pe o vreme neprielnică (în Italia plouă abundent), meciul dintre Petrarca Padova și Stejarii București a avut un "scenariu" caracteristic rugbyștilor noștri:
– au fost două perioade distincte. Italienii au deschis scorul în minutul 15, prin lovitura de pedeapsă a lui Mercier (3-0) și au condus cu 10-0 în minutul 50. Românii au contolat ultimele 30 de minute, când au trecut în avantaj (17-15).
– punctele victoriei selecționatei Bucureștiului au fost înscrise de Florin Vlaicu, dintr-o penalitate reușită în minutul 73. Indisciplinați în joc, "Stejarii" le-au dat ocazia peninsularilor să câștige partida, însă Petrarca a ratat o penalitate în ultimul minut.
De remarcat, ca fapt pozitiv, că raportul la eseuri a fost egal (2-2) și că încercările noastre au fost înscrise de doi jucători de treisferturi, Gal Csaba și Jeff Makapelu.
În celălalt meci din grupa a 3-a din Challenge Cup, Worcester Warriors – Bourgoin 27-6.
Clasament grupa C: 1. Worcester 14 puncte (2 puncte bonus), 2. Bourgoin 9p (1pb), 3. Padova 8p (1pb), 4. București 5p (1pb).
Meciurile următoare (15-18 ianuarie): Padova – Bourgoin, Worcester – București.

PADOVA – BUCUREȘTI 15-17 (3-0)
PADOVA (13 decembrie 2008).
Timp: ploios. Teren: greu. Spectatori: 500. Arbitru: Lacey (Irlanda). Marcatori: Rizzo 1e (min. 42), Spragg 1e (min. 69), Mercier 1t (min. 43), 1lp (min. 15), respectiv Gal 1e (min. 51), Makapelu 1e (min. 60), Vlaicu 2t (min. 62, 60), 1lp (min. 73).
PADOVA: 15. Bartholomeusz (22. Faggiotto, 69) – 14. Acuna, 13. Rosa, 12. Leaega, 11. Spragg (16. Chistolini, 79) – 10. Mercier (21. Little, 62), 9. Billot (20. Pastormerlo, 54) – 7. Domolailai (19. Bezzati, 41), 8. Padro, 6. Ansell – 5. Cavalieri, 4. Fletcher (18. Stoltz, 41) – 3. Paoletti (22′ st Gastaldi), 2. Giovanchelli, 1. Rizzo (30′ st Paoletti).
Antrenor: Ghraham-Roux
BUCUREȘTI: 15. Vlaicu – 14. Makapelu, 13. Dascălu, 12. Gal (19. Cazan, 75), 11. Ciuntu (21. Lemnaru, 50) – 10. Aoina, 9. Surugiu (18. Ivan, 41) – 7. Winslade, 8. Carpo, 6. Burcea – 5. Lazar, 4. Macovei – 3. Basalău, 2. Tașcă (16. Rădoi, 62), 1. Nere.
Jucători neutilizați: Dobre, Bigiu, Manole.
Antrenor: Meachen

Publicat: 13 12. 2008, 22:41