Victorie istorică a Tigrilor din Capitală. CSM București a câștigat Cupa României la rugby

La prima sa calificare într-o finală națională, echipa de rugby CSM București a dat lovitura! Tigrii din Capitală au câștigat Cupa României, după ce s-au impus cu 27-26, după prelungiri, în finala disputată cu Știința Baia Mare pe stadionul Iuliu Hațieganu din Cluj-Napoca. După 90 de minute, scorul a fost egal, 19-19.

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, punctele fiind marcate din lovituri de picior: Taniela Maravunawasawasa – 3 lovituri de pedeapsă (Știința Baia Mare), Valentin Calafeteanu – 1 lovitură de pedeapsă și un dropgol. Scorul pauzei a fost 9-6 pentru echipa din Maramureș, antrenată de George Sava.

După pauză, băimărenii au reușit primul eseu, prin Mtya Dumani, încercare convertită de Maravunawasawasa, scor 16-6. CSM a revenit însă puternic, cu două lovituri de pedeapsă (prin Darren Baron) și un eseu (Beliashvili, transformat de Baron), luând avans de trei puncte pe tabelă: 19-16. La ultima fază, Știința Baia Mare a egalat printr-o lovitură de pedeapsă a lui Maravunawasawasa, care a trimis finala în prelungiri.

Au urmat două reprize „extra”, în care finalistele și-au împărțit momentele de dominare. Prima a aparținut băimărenilor (26-22 la finele ei), a doua a fost a CSM-ului, care a dat lovitura de grație prin Sioeli Lama, care a marcat un eseu la colț. Scor final: 27-26 pentru CSM București.

Formația din Capitală, antrenată de Eugen Apjok, a întrerupt astfel dominarea instituită de CSM Baia Mare și Timișoara Saracens, care și-au împărțit trofeele în ultimii ani. CSM București și-a trecut în palmares primul trofeu din istorie la rugby.

Foto credit: csmbucuresti.ro

Publicat: 01 04. 2018, 11:25
Actualizat: 01 04. 2018, 11:26