Timișoara și-a păstrat titlul la rugby

*Bănățenii au învins în finala Superligii cu 25-19 echipa CSM Știința Baia Mare

RCM Timișoara a obținut un nou titlu de campioană, după ce, sâmbătă, a trecut în ultimul act de Știința Baia Mare. Elevii lui Chester Williams s-au impus într-un meci plin de faze spectaculoase cu 25-19.

Partida a început perfect pentru vechea și noua campioană, care a înscris după doar șase minute de joc, un eseu prin Anthony Morrison. Băimărenii au replicat la câteva minute, însă dropgolul transformat de Philip Falamoe nu a fost îndeajuns. Până la pauză, Timișoara a mai marcat alte două încercări, Sandu Burcea și Stephen Shennan mărind avantajul bănățenilor, scor 19-9. În partea a doua a jocului, RCM-ul a făcut tot posibilul să își consolideze victoria, chiar dacă de-a lungul celor 40 de minute a avut doi oameni eliminați temporar.  Știința Baia Mare a reușit o încercare prin Michael Wiringi, dar a venit cam târziu. În finala mică, Steaua a câștigat cu 25-14 în fața celor de la Farul.