Timișoara Saracens a câștigat Cupa Regelui la rugby, după o finală pe muchie de cuțit cu CSM Baia Mare, scor 24-22. Bănățenii au revenit în ultimele 10 minute de la 16-22

Rugbiștii de la Timișoara Saracens RCM UVT au câștigat prima ediție a Cupei Regelui. Bănățenii s-au impus sâmbătă seara, pe Stadionul Național Arcul de Triumf din Capitală, în fața rivalilor de la CSM Știința Baia Mare, scor 24-22 (13-12). În prima parte, campioana din Baia Mare a punctat numai prin loviturile de pedeapsă concretizate de Luke Samoa (patru la număr), în timp ce Timișoara a marcat două eseuri, prin Ianuș și Conache, acesta din urmă marcând și o lovitură de pedeapsă.

Repriza seundă a fost dramatică. Bănățenii au pus primele puncte pe tabelă, prin Conache – lovitură de pedepsă (16-12), dar băimărenii au revenit puternic, printr-o penalitate concretizată de Luke Samoa și un eseu transformat: 16-22. Mai erau 10 minute, dar soarta meciului era departe de a fi decisă. Timișorenii au crezut în șansa lor și au redus mai întâi din diferență printr-un mol rulant de margine (21-22), pentru ca la doar câteva minute Jody Rose să reușească drop-golul care a adus trofeul echipei bănățene: 24-22.

În finala mică a competiției CSM Olimpia București (foto jos) a învins pe U Cluj-Napoca, scor 31-13 (9-10), la finele unui meci dominat de formația bucureșteană, în special pe înaintare. Cel mai bun jucător al CSM-ului a fost tonganul Siale Fahiua, marcator a 17 puncte (2 eseuri, o lovitură de pedeapsă și 2 transformări). „Ne bucurăm pentru acest loc trei, dar nu pot să nu mă gândesc la faptul că puteam juca finala”, a declarat la final căpitanul CSM-ului, Adrian Ion. În semifinale, CSM Olimpia a pierdut în prelungiri cu CSM Știința Baia Mare, scor 27-31.

Publicat: 12 09. 2015, 22:17
Actualizat: 12 09. 2015, 22:18