Surpriză uriașă la Florența: Italia a RĂ‚PUS Africa de Sud

Performanță uriașă pentru naționala de rugby a Italiei, care a învins, sâmbătă, scor 20-18, fosta dublă campioană mondială, Africa de Sud, într-o partidă test desfășurată la Florența.

Pe stadionul unde evoluează Fiorentina, formația internaționalului român Ciprian Tătărușanu, Italia a obținut primul succes în cele 13 partide împotriva Africii de Sud, fiind totodată, primul din istorie pentru reprezentativa de rugby a Squadrei Azzurra.

Springboks a reușit să marcheze două eseuri, la fel cum și italienii au culcat de două ori balonul în terenul de țintă al sud-africanilor. Diferența s-a făcut la loviturile de pedeapsă, gazdele fiind mult mai precise, reușind să se impună în final, scor 20-18.

Bryan Habana a marcat primul eseu pentru Africa de Sud, care nu a fost însă transformat de Patrick Lambie. Italia a reușit să preia conducerea, 7-5, după eseul lui Dries van Schalkwyk și transformarea reușită de Carlo Canna.

La pauză, sud-africanii au intrat în avantaj, 12-10, grație eseului marcat de Damian de Allende, transformată de Lambie. După pauză, italienii au preluat conducerea prin Giovanbattista Venditti, în minutul 56. Apoi, fiecare echipă a mai punctat din lovitură de pedeapsă, prin Carlo Canna, respectiv Elton Jantiies.

Italia a obținut prima victorie în fața Africii de Sud și va juca un nou meci test, săptămână viitoare, cu naționala statului Tonga.