Știința Baia Mare este prima finalistă a Superligii la rugby. Maramureșenii au învins Steaua cu un eseu marcat în prelungirile meciului disputat în Ghencea

Steaua a dominat categoric sezonul regulat la rugby, dar nu a putut face pasul în finala Superligii. Trupa din Ghencea s-a împiedicat în semifinale, pe teren propriu, de CSM Știința Baia Mare, care s-a impus cu 20-19 (12-3) într-un final dramatic. Steaua a pierdut practic pe mâna ei pentru că nu a gestionat bine ultimul minut al jocului, când conducea cu 19-15.

Știința Baia Mare a încheiat sezonul regulat pe locul 4, astfel că a fost nevoită să vină la București să dispute semifinala cu Steaua. Prima repriză a fost echilibrată, fiind decisă prin lovituri de penalitate. Uvertura fijiană de la Baia Mare, Taniela Maravunawasawasa, a marcat patru astfel de încercări, în timp ce Florin Vlaicu doar una pentru Steaua (două le-a ratat din poziții favorabile).

După 3-12 la pauză, Steaua a intrat mai decisă în repriza a doua și a ajuns să conducă pe tabelă cu 19-15 (Lucaci – eseu, Vlaicu – două lovituri de pedeapsă, un drop gol și o transformare). Ultima penalitate reușită de Vlaicu a avut loc în ultimul minut de joc. Oaspeții au repus repede, „militarii” au prins balonul, dar în loc să țină posesia pentru a trece ultimul minut, au preferat o lovitură de picior dincolo de jumătatea terenului. „Zimbrii” au avut astfel șansa de a intra în prelungiri având posesia. După mai multe aglomerări, CSM Știința Baia Mare a reușit eseul victoriei prin același Taniela Maravunawasawasa, cel care a marcat toate punctele oaspeților în acest joc: 20-19!

Știința Baia Mare va întâlni în finală învingătoarea din cealaltă semifinală, care se va disputa între CSM București și Timișoara Saracens (sâmbătă, ora 19:00 – Stadion Arcul de Triumf).

Credit foto: frr.ro

Publicat: 19 05. 2018, 15:02
Actualizat: 19 05. 2018, 17:03