Steaua a cedat cu greu în primul meci din play-off

Noua fază a superligii române de rugby a debutat în acest weekend, primul meci s-a disputat, vineri, pe stadionul Ștefan cel Mare din capitală, acolo unde echipa dinamovistă a întâmpinat trupa clujeană Universitatea.

Lupta ultimelor clasate

Partida codașelor a debutat cu dreptul pentru echipa lui Ștefan Demici, însă nu acesta a fost și deznodământul, echipa dinamovistă a cedat pentru prima dată în ultimii zece ani în fața „studenților”, scor 20-31(8-19). Antrenorul „câinilor roșii” a mai primit o veste proastă după finalul meciului, foștii elevi Marius Antonescu și Mihai Merca și-au luat la revedere de la clubul din „groapă”. Fostul centru dinamovist Mihai Merca va juca din această vară în liga a III-a franceză de rugby, iar de cealaltă parte flankerul Marius Antonescu va fi coleg cu internaționalul român Marius Sîrbe la echipa Tarbes din liga a II-a franceză de rugby.

Scorul zilei

Primul meci din play-off-ul superligii române a avut loc, sâmbătă, pe stadionul Gheorghe Rășcanu din Timișoara, acolo unde campioana en-titre s-a impus categoric în fața constănțenilor de la Farul, scor 63-10(34-3).

Timișorenii și-au atins obiectivul de a obține bonusul ofensiv încă din prima repriză, atunci când conduceau 34-3, după eseurile marcate de Raymond Anesi, Viliami Maola, Paula Kinikinilau și Stephan Shennan. Până la finalul confruntării bănățenii au mai reușit alte patru încercări marcate cu succes de Vasile Rus, același Paula Kinikinilau și Randall Morrison. De cealaltă parte eseul de onoare al constănțenilor a fost reușit de Onal Agiacai.

Derby-ul etapei

În ultimul meci al săptămânii Steaua s-a deplasat la Baia Mare pentru a disputa meciul împotriva celor de la Știința. „Militarii” au pornit cu dreptul derby-ul cu Baia Mare, după eseul marcat de Daniel Stătulescu în minutul șase a jocului. Totuși până la pauză echipa antrenată de Eugen Apjok a revenit la conducere după punctele reușite de Clarke Daniel, în urma a două transformări și Cătună Georgel, singurul marcator băimărean, scorul pauzei 13-10.

Repriza secundă i-a găsit din nou pe steliști în atac, însă transformarea fructificată de Florin Vlaicu nu a fost îndeajuns, Johannes Van Heerden marcând un nou eseu, după patrunderea lui Csaba Gal, scor 20-13. Roș-albaștrii au fost aproape de revenire după transformările lui Florin Vlaicu, însă eseul marcat de Cristian Stoica a stabilit soarta partidei, scor 25-19.