Spectacol total în „clasicul” Australia – Noua Zeelandă! S-au înscris eseuri, în medie, unul la șapte minute. All Blacks au făcut instrucție cu Wallabies în primele 40 de minute

Ediția 2017 a Rugby Championship, competiție rezervată celor mai puternice patru reprezentative din Emisfera Sudică, a debutat sâmbătă, la Sydney, cu partida dintre Australia și Noua Zeelenadă. Oaspeții s-au impus cu 54-34 după o primă repriză fantastică.

All Blacks a realizat trei eseuri într-un internal de 7 minute în prima repriză, astfel că la pauză au intrat la cabine cu un categoric 40-6! În partea secundă, avansul a crescut până la 48 de puncte (scor 54-6).

A fost aproape ireală prima repriză, ca să fiu cinstit. Am venit la Sydney să ne facem jocul și chiar ne-a ieșit. A fost o primă jumătate de meci minunant”, a declarat Kieran Read, căpitanul Noii Zeelande.

Până la final, Wallabies au mai salvat ce se putea salva din acest meci, astfel că au ieșit de pe teren cu o înfrângere de 20 de puncte. Spectacolul a fost asigurat la acest meci, în condițiile în care s-au înscris nu mai puțin de 11 eseuri, 8 în dreptul neo-zeelandezilor.

• Eseurile pentru cele două echipe au fost realizate de Rona, Kuridrani, Beale, Folau / Squire, Ioane 2, Crotty 2, Williams, McKenzie, Smith

Cele două echipe se vor întâni din nou peste o săptămână, la Dunedin. Sâmbătă este programată și partida Africa de Sud – Argentina.

Publicat: 19 08. 2017, 18:05
Actualizat: 19 08. 2017, 19:02