România – Rusia 25-42! Echipa naționala de rugby a României U18 a înregistrat prima înfrângere la Campionatul European din Franța

Naționala României a înregistrat prima înfrângere în actuala ediție a Campionatului European U18, în fața Rusiei, scor 25-42(13-22). Tricolorii vor juca, marți, împotriva Belgiei pentru locuri 5-8.

În primul meci al turneului european reprezentativa României a întâlnit selecționata Rusiei. Meciul disputat, sâmbătă, pe stadionul Saint-Egrève din Franța s-a finalizat cu o înfrângere pentru reprezentativa micilor „stejari”, scor 25-42(13-22). De-a lungul primei reprize micuții rugbyști au condus de două ori, 3-0(3) și 8-7(10), însă de fiecare dată reprezentativa Rusiei a întors soarta în favoarea ei. Scorul pauzei a fost stabilit în ultimul minut al reprizei de către Timur Ismailov, mijlocașul la grămadă rus transformând o lovitură de pedeapsă. În repriza secundă jucătorii lui Victor Korochkin și-au creat nenumărate ocazii, impunându-se la diferență de 23 de puncte. Încercărilor românilor au fost reușite de: Strătilă Florin(10), Tudor Butnariu(44) și Adrian Borș, cel urmă stabilind și scorul final, 25-42.

În celelalte meciuri ale rundei Spania a defilat în fața Suediei, scor 71-0(45-0), grație celor două duble marcate de Pablo Fontes de Castro(9, 21) și Oier Goia Iriberri(40, 51). Germania s-a impus clar în fața Cehiei, scor 34-5(19-0), iar Belgia a cedat cu greu în fața Poloniei, scor 3-12(3-0).

În următorul meci elevii antrenați de Mitrea Ștefan vor întâlni, marți de la ora 18:00, reprezentativa Belgiei. Partida va avea loc pe stadionul Saint Marcellin. Tricolorii se bat pentru locurile 5-8 ale competiției.

Semifinale 1-4

26 martie: Polonia – Rusia(20:00)

26 martie: Germania – Spania(20:00)

Semifinale 5-8

26 martie: Belgia – România(18:00)

26 martie: Cehia – Suedia(18:00)