România, locul trei la Bournemouth

Turneul de Rugby 7 de la Bournemouth(Anglia) a fost un antrenament numai bun pentru elevii antrenați de Bogdan Muntean. Stejarii s-au clasat pe poziția a treia a turneului britanic.

În prima zi a competiției Românii au avut de distputat meciurile din faza grupelor, aici stejarii au obținut două victorii și o înfrângere. Cele două succese au avut loc în fața trupelor Apache(24-21) și Saxon Midwives(31-19), iar singurul rezultat negativ a fost înregistrat în fața celor de la CLIC Sargent Godfathers(12-19).

Cea de-a doua zi, în faza sferturile de finală, tricolorii au întâlnit gruparea galeză formată din foști internaționali de Rugby 7 și jucători din academia galeză de rugby, Carmarthen Warriors. Echipa României a reușit să treacă mai departe, însă disputa nu a fost foarte ușoară.

Reîntâlnirea cu Apache

În penultimul act stejarii au jucat din nou contra britanicilor de la Apache, echipă pe care au întâlnit-o și în prima zi a turneului. De această dată norocul nu a mai fost de partea românilor, iar acum elevii lui Bogdan Muntean au cedat în fața finaliștilor Super Sevens Series UK din 2011, 2012 și 2013, scor 17-5. De remarcat totuși scorul pauzei, la intrarea la cabine cele două echipe se aflau la egalitate, scor 5-5.

În urma rezultatelor obținute în cele două zile, echipa României a obținut locul trei în cadrul turneului international de la Bournemouth. Pentru stejarii urmează o mică pauză de recuperare, iar la începutul lunii iunie aceștia vor pleca la Lyon(Franța) pentru a participa la Grand Prix-ul European, elita Rugby-ului în 7 în Europa.

România va face parte din prima grupă alături de națiuni ca: Anglia, Spania, Țara Galilor, Georgia sau Ucraina. Primul meci al stejarilor va avea loc sâmbătă 8 iunie împotriva Țării Galilor.