România a terminat pe locul 5 la CE U18 de rugby, după ce a învins Cehia

Echipa națională de rugby a României U18 a învins, vineri, cu scorul 30-7, reprezentanta similară a Cehiei, la Campionatul European U18, terminând pe poziția a cincea turneul care s-a desfășurat la Grenoble (Franța).

România a deschis scorul încă din primul minut, prin încercarea lui Manolache, tot el aducând și următoarele puncte, prin același procedeu, în minutul 10. Paxaman Raoul a reușit sa transforme cel de-a doilea eseu. Un minut mai târziu, Strătilă a reușit o nouă încercare, iar până la finalul primei reprize, Buiciuc și Glodeanu au marcat și eu câte un eseu. Cehii au reușit să culce balonul o singură dată în terenul de țintă al României, în minutul 28, prin Zalud Jakud. Pantucek a transformat, iar scorul pauzei a fost 27-7. În repriza a doua, românii au fost singurii care au reușit să aducă puncte, prin lovitura de pedeapsă reușită de Paxaman.