România a pierdut onorabil cu Africa de Sud, scor 13 – 25

Câștigătoare a ediției din 2007, Emerging South Africa și-a păstrat pentru al doilea an consecutiv titlul, învingând România cu 25-13 (10-6). „Stejarii“ au făcut un meci bun, cu o primă repriză spectaculoasă.

România a început în forță, Dumbravă aducând primele trei puncte pe tabelă (min. 3), dintr-o penalitate. Cu o apărare înaintată, agresivă, elevii lui Marin Moț au alternat bine jocul la mână și pătrunderile în forță cu baloanele lungi de urmărire trimise în spatele zidului defensiv advers. Timp de 20 de minute, jucătorii sud-africani au făcut tot posibilul să egaleze, punând o presiune continuă în terenul de 22 al românilor, Morgan Newman anulând avantajul, 3-3, tot din penalitate.

Profitând de eliminarea parțială a lui Dumbravă, oaspeții au luat conducerea prin eseul lui Basson, transformat de Newman: 10-3. România a rămas în joc prin penalitatea lui Dimofte (10-6), dar în partea secundă echipa din Sud și-a mărit avantajul (Howard Noble 1e, Newman 1 lp, 1t): 20-6. „Stejarii“ și-au jucat în continuare șansa cu demnitate, Corodeanu culcând balonul în terenul de țintă: 20-13 (Dimofte a reușit transformarea). Finalul meciului a fost tensionant. Pe o ploaie torențială, sud-africanii au mai marcat un eseu, 25-13, încheind conturile.

România are șanse să gazduiască acest turneu și anul viitor, probabil într-un alt sistem de desfășurare cu două grupe a câte patru echipe.

Publicat: 20 06. 2008, 23:45
Actualizat: 21 06. 2008, 01:57