Record negativ! Farul Constanța la cea de-a patra înfrângere consecutivă în play-off-ul Superligii de rugby

Farul Constanța înregistrează o nouă înfrângere și ajunge la cel de-al patrulea insucces consecutiv în noua fază a superligii române de rugby.

Instrucția „militarilor”

Echipa de la malul mării, Farul Constanța a ajuns la cea de-a patra înfrângere consecutivă în actuala ediția a play-off-ului superligii de rugby. Trupa antrenată de Năstase Virgiliu a cedat, sâmbătă, în deplasare în fața steliștilor lui Marin Moț, scor 44-12. Gruparea roș-albastră s-a impus categoric datorită prestației aripei Dumitru Ionuț, jucătorul în vârstă de 21 ani a reușit hat-trick-ul partidei care a adus și punctul bonus ofensiv.

Derby-ul campionilor

În cel de-al doilea meci al zilei tripla campioană Știința Baia Mare a trecut, pe teren propriu, de liderul RCM Timișoara, scor 21-16. Băimărenii au muncit mult pentru această victorie, la pauză echipa lui Eugen Apjok fiind condusă, scor 6-10. Totuși, în repriza secundă Ionuț Hristache și Sean Morrell au întors soarta partidei în favoarea echipei lor, după ce amândoi au reușit câte un eseu. În urma acestui succes „zimbrii” și-au luat revanșa, după ce în prima etapă a play-off-ului aceștia cedau la Timișoara, scor 26-6.

„Câinii” dresați

De cealaltă parte, în play-out-ul competiției situația pare deja creionată, după victoria celor de la CSM București în fața celor de la Dinamo, scor 34-15. Elevii antrenați de Ștefan Demici au terminat actuala ediția a play-out-ului superligii fără niciun punct, „câinii roșii” înregistrând patru înfrângeri din tot atâtea partide. În ultima etapă a rundei „studenții” de la Universitatea vor face deplasarea la București pentru o ultimă dispută contra celor de la CSM.