RCM Timișoara visează la un nou titlu de campioană!

Campioana en-titre RCM Timișoara păstrează cele mai mari șanse la un nou titlu, după ce s-a impus, sâmbătă, în fața foștilor finaliști de la Baia Mare, scor 26-6(12-6).

Derby-ul etapei

Elevii lui Chester Williams au jucat în cea de-a doua etapă a play-off-ului superligii contra rivalilor de la Știința Baia Mare. Confruntarea dintre cele două a creionat o reeditare a finalei de anul trecut.

Partida din acest weekend a început foarte bine pentru galben-albaștri, timișorenii conduceau la pauză 12-6, după eseurile lui Stephen Shennan și Cătălin Fercu. Din repriza secundă jocul a aparținut doar timișorenilor, aceștia marcând alte două eseuri prin Paula Kinikinilau și Giorgi Khositashvili, ultimul asigurând victoria cu punct bonus împotriva „zimbrilor” din Baia Mare.

Militarii „ocupă” Constanța

În cel de-al doilea meci al etapei Steaua s-a deplasat la Constanța pentru duelul cu Farul. Cele două echipe veneau fiecare după o înfrângere, trupa de pe malul mării a cedat în prima etapă a play-off-ului în fața RCM Timișoara(10-63), pe când echipa lui Marin Moț a fost înfrântă de Baia Mare(19-25).

Deși debutul pe tabelă a aparținut constănțenilor, după două transformări reușite de Eugen Jantjies, cei care au marcat primii au fost steliștii. Ionuț Dumitru a fructificat prima încercare în minutul 20 al jocului. Scorul pauzei a fost stabilit cinci minute mai târziu, după ce Florin Vlaicu a transormat o lovitură de pedeapsă, scor 6-8.

În cea de-a doua repriză militarii au mai marcat o dată, acum a venit rândul lui Robert Dascălu să marcheze și să mărească avantajul steliștilor. Scorul final al partidei a fost stabilit de Florin Vlaicu, internaționalul român a transformat o ultimă lovitură de pedeapsă, scor 9-18.

În ultimul meci al rundei, contând pentru play-out-ul superligii, CSM București a trecut pe teren propriu de cei de la Dinamo București, scor 40-12. Echipa municipală ocupă prima poziție în clasamentul rundei, după victoria de duminică în fața „câinilor roșii”.