Noua Zeelandă, marșul victoriei! All Blacks a obținut cea de-a doua victorie în fața Australiei în actuala ediție a turneului „Four Nations”

Cea de-a doua etapă a turneului „Four Nations” a avut programate aceleași meciuri ca și în debutul competiției. Ca și atunci și acum echipele favorite au reușit să se impună, Noua Zeelanda câștigând în fața Australiei, scor 27-16, iar Africa de Sud trecând de Argentina, scor 22-17.

Debut cu stângul, final cu dreptul

Prima reprezentativa a Noii Zeelande a obținut cea de-a doua victorie împotriva Australiei în actuala ediție a turneului „Four Nations”. Deși în startul partidei jucătorii naționalei „Wallabies” conduceau cu 6-0, după două lovituri de pedeapsă fructificate de Christian Lealifano, pe parcursul jocului aceștia încep să piardă din elan și să cedeze teren. Soarta partidei a luat o nouă întorsătură cu zece minute înainte de pauză, atunci când Ben Smith a marcat primul eseu al partidei. Până la finalul confruntării aripa neozeelandeză mai izbutește o nouă încercare, remarcându-se și în această etapă. Singurul eseu marcat de australieni a fost reușit de Israel Folau, aripa în vârstă de 24 ani a marcat cu opt minute înainte de final.

Victoria cu năbădăi

Cea de-a doua partidă a etapei le-a pus din nou față în față pe reprezentativa Argentinei și Africii de Sud. De această dată naționala „Pumelor” a început confruntarea impecabil, iar după primul minut aceștia conducea deja cu 7-0, după eseul marcat de Juan Manuel Leiguzamon. Sud-africanii au replicat 12 minute mai târziu prin Bjorn Basson, iar scorul a devenit 10-10. Până la pauză insistențele sud-americanii au avut succes , iar încercare reușită de Marcelo Bosch a dus scorul la 17-13. După cel de-al doilea fluier naționala Argentinei a părut de nerecunoscut, iar în urma acestei stări aceștia au comis nenumărate greșeli, după care au profitat sud-africanii. Până la finalul meciului Morne Steyn și-a readus echipa la conducere, după trei lovituri de pedeapsă transformate în minutele 45, 71 și 80.