Noua Zeelandă a câștigat derbyul Grupei A, cu Franța, 37-17 pentru All Blacks

Eliminată de Franța în sferturile ediției trecute a Cupei Mondiale (2007), naționala de rugby a Noii Zeelande și-a luat astăzi revanșa în fața „cocoșilor galici”. Elevii lui Graham Henry au învins Franța cu 37-17 (19-3) și rămâne singura echipă cu trei victorii din tot atâtea partide din Grupa A și își consolidează astfel primul loc în grupă.

Pe fondul unei atmosfere tensionate pigmentate de declarațiile acide ale presei neo-zeelandeze care i-au criticat aspru pe francezi că au introdus în teren echipa a doua, meciul se anunța o confruntare de zile mari. Tonul a fost dat chiar în debutul partidei, All Blacks renunțând la celebra „Ka mate” , pentru a executa o haka mai războinică, „Kapa o Pango”. Conduși perfect în teren de căpitanul Richie McCaw, care cu acest meci a devenit cel mai selecționat jucător din istoria Noii Zeelande – 100 meciuri), jucătorii All Blacks au pus presiune continuă pe „cocoși”, baloanele perfect cu care pachetul de înaintare i-a „servit” pe jucătorii de treisferturi oprindu-se de multe ori exact în terenul de țintă francez. Deși elevii lui Marc Lievremont au intrat bine în meci și s-au apărat agresiv, All Blacks au marcat trei eseuri spectaculoase în 11 minute prin Adam Thomson, Cory Jane și Israel Dagg, detașându-se la 19-0, în minutul 20.

În partea secundă, Franța a arătat un pic mai organizată prin intrarea uverturii Trinh-Duc și a taloneurului William Servat, însă nu a reușit să le pună probleme adversariilor. Încurajați de cei 60.000 de spectatori prezenți pe Eden Park, All Blacks au continuat să pună pncte pe tabelă, mărind avantajul, 29-3. Cu 10 minute înainte de final, centrul Mermoz a reușit o intercepție și a adus primul eseu francez, urmat la câteva minute de o altă încercare reușită de Trinh -Duc. Speranțele „cocoșilor” aveau să fie spulberate repede, Sonny Bill Williams culcând pentru a cincea oară balonul în terenul de țintă francez.

Prin această victorie Noua Zeelandă și-a asigurat practic prezența în sferturile de finală, în timp ce Franța trebuie să învingă Tonga pentru a i se alătura.

Au marcat: Noua Zeelandă: Israel Dogg 2e, Adam Thomson 1e, Cory Jane 1e, Sonny Bill Williams 1e, Dan Carter 3t, 1p, 1dg
Franța: Maxime Mermoz 1e, Francois Trinh-Duc 1e, Dimitri Yachvili 2t, 1p

Publicat: 24 09. 2011, 15:49
Actualizat: 24 09. 2011, 15:53