Nimiciți de „dragoni”! Campioana României la rugby a încasat o nouă înfrângere la scor în Cupa Challenge

O nouă etapă în Cupa Challenge, o nouă înfrângere la scor pentru campioana României la rugby, Timișoara Saracens. Cu probleme financiare mari, formația bănățeană a cedat cu scorul de 59-3 în meciul de pe terenul celor de la Newport Dragons, jucat vineri seara, în Țara Galilor. Românii au „încasat” nu mai puțin de nouă eseuri, fără să marcheze vreunul, și au în continuare 0 puncte în grupa A, înainte de ultima rundă.

Timișorenii se pot „consola” cu gândul că au condus în primele zece minute. Din minutul 2, campionii României au fost în avantaj, după o lovitură de pedeapsă transformată de Luke Samoa. Peste trei minute, bănățenii au mai obținut o penalitate, dar dintr-un unghi mai dificil, iar balonul nu a mai trecut printre „bețe”. Din minutul 11, Dragons au preluat conducerea cu 5-1, după eseul lui Halam Amos, rămas netransformat. Același jucător a dat și al doilea eseu, pentru 10-3, iar înainte de pauză, după ce Will Talbot Davies a culcat balonul în terenul de țintă și Jason Tovey a transformat.

Recital al gazdelor în repriza secundă

Practic, gazdele și-au asigurat punctul bonus ofensiv imediat la revenirea de la vestiare. Au dat eseu rapid, prin Rhodri Davies, iar Tovey a transformat pentru 24-3. De aici, scorul a continuat să capete proporții pe Rodney Parade. Au mai dat eseuri Matthew Screech, Will Talbot, Jordan Williams, Benjamin Fry și iar Rhodri Davies. Toate încercările au fost transformate.

A fost un nou meci care demonstrează că după un 2018 plin de probleme, rugby-ul românesc e la ani lumină distanță de ce se joacă în vestul Europei.

Timișoara Saracens joacă ultimul meci din Challenge Cup vinerea viitoare, pe terenul englezilor de la Northampton Saints. În tur, în decembrie, britanicii au câștigat cu 28-0, după ce Stadionul „Dan Păltinișanu” era plin de zăpadă.

Publicat: 12 01. 2019, 13:31
Actualizat: 12 01. 2019, 13:32