Naționala de rugby a României a ajuns de râsul lumii la Cupa Mondială: „Au fost zdrobiți, depășiți categoric!”

Scotland's wing Darcy Graham (R) dives across the line to score a try during the France 2023 Rugby World Cup Pool B match between Scotland and Romania at Pierre-Mauroy stadium in Villeneuve-d'Ascq near Lille, northern France, on September 30, 2023.,Image: 809808804, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Naționala de rugby a României a ajuns de râsul lumii la Cupa Mondială, iar jurnaliștii de la „The Guardian” au subliniat că „stejarii” au fost zdrobiți de Scoția, în condițiile în care am pierdut clar, scor 0-84.

L’Equipe: „Bieții români mai au un singur meci pentru a-și salva onoarea!”

Jurnaliștii francezi au remarcat că un nou meci al României s-a desfășurat „într-o singură direcție”, astfel că „stejarii” mai au un singur meci la dispoziție pentru a termina onorabil turneul final din Franța.

„Începe să devină puţin obositor: după primul sfert de oră, suspansul se evaporă. Iar după o oră de joc într-o singură direcţie, te întrebi dacă se va atinge pragul de o sută de puncte.

După ce au fost zdrobiţi de Irlanda (82-8) şi apoi de Africa de Sud (76-0), bieţii români mai au acum un singur meci cu Tonga (duminică, 8 octombrie, ora 17.45) pentru a-şi salva onoarea şi a pleca de la această Cupă Mondială cu o victorie”, a scris L’Equipe.

The Guardian a tras concluzia: „România a fost zdrobită de Scoția!”

Presa din Anglia a punctat că România a fost depășită la toate capitolele de Scoția, bifând astfel un nou meci de coșmar la Cupa Mondială.

„România a fost zdrobită de Scoţia, fiind depăşită în mod categoric de adversari care şi-au îndeplinit sarcina cu determinare şi precizie”, a scris și The Guardian.

Conform news.ro, Le Figaro notează indisciplina flagrantă a românilor, care au primit trei cartonaşe galbene în decurs de 10 minute. Robert Irimescu, Valentin Roşu şi Marius Simionescu şi-au lăsat coechipierii în inferioritate numerică pentru câteva minute, subliniază sursa citată.

Publicat: 01 10. 2023, 11:39
Actualizat: 01 10. 2023, 11:39