„Lupii” au mușcat din Calvisano

Selecționata Lupii Bucureștiului a învins, sâmbătă, cu 42-27, echipa italiană Calvisano, în al doilea meci din grupa a patra a Amlin Challenge Cup, a doua competiție valorică intercluburi din Europa.

„Lupii” au început perfect meciul disputat pe Stadionul „Arcul de Triumf” și au marcat din primele minute prin Vasile Rus. Uvertura Andrei Filip a transformat eseul și „Lupii” s-au instalat la conducere încă din minutul 2, 7-0. După numai 12 minute pe fondul unui joc bun făcut de elevii lui Hari Dumitraș, ecartul a crescut, după ce Filip a transformat o penalitate, 10-0. Campioana Italiei a revenit însă senzațional în joc și în numai 18 minute a întors rezultatul prin eseul marcat de Andy Vilk și transformat de Paul Griffen, cel care a mai pus te tabelă și două lovituri de pedeapsă, 13-10. Chiar înainte de intrarea la vestiare, Botezatu a culcat balonul în terenul de țintă, iar Filip a reușit să transforme încă o penalitate, ceea ce le-a adus românilor avantajul la pauză, 18-13.
În partea secundă, românii au dominat categoric jocul și au marcat nu mai puțin de patru încercări, prin Filip, Turașvili, Lemnaru și Wiringi, neo-zeelandezul majorând scorul chiar în penultimul minut al meciului. Italienii au culcat și ei de două ori balonul în terenul de țintă, prin Griffen si Lovotti, dar nu s-au putut apropia de „Lupi”.

Cu o victorie și un eșec (17-40 cu Bath), „Lupii” se află pe locul 3 al Grupei, cu 5 puncte, după Bath, cu 10 puncte și Agen cu 6 puncte. În următorul meci, românii îi vor întâlni, pe 14 decembrie, pe francezii de la Agen.

Publicat: 21 10. 2012, 15:35
Actualizat: 21 10. 2012, 15:37