Franța, al patrulea meci fără victorie!** Reprezentativa „Cocoșului galic” a terminat la egalitate duelul contra Irlandei

Reprezentativa „cocoșului galic” a înregistrat cea de-a patra partidă fără victorie în actuala ediție a Turneului celor Șase Națiuni. Trupa din Hexagon a remizat în fața Irlandei, scor 13-13.

Dragonii prind aripi

Reprezentativa Țării Galilor rămâne în cursa câștigării Turneului celor Șase Națiuni, după victoria de sâmbătă împotriva Scoției, scor 18-28. Trupa „penelor de struț” a obținut poate cea mai importantă victorie a sezonului în fața a 67.000 de spectatori veniți pe stadionul Murrayfield din Edinburgh.

Dacă în prima repriză a meciului spectatorii sosiți în număr mare la Edinburgh au fost martorii singurului eseu al partidei, reușită aparținând internaționalului galez Richard Hibbard(22), în cea de-a doua parte a confruntării aceștia au putut vedea duelul indirect dintre Leigh Halfpenny și Greig Laidlaw. Cel din urmă reușind o transformare mai puțin față de adversarul său. Scorul final al partidei, 18-28, a fost stabilit de coechipierul românului Petru Tamba de la Cardiff Blues Leigh Halfpenny, acesta a fructificat o lovitură de pedeapsă cu nouă minute înainte de ultimul fluier al arbitrului.

Partida orgoliilor rănite

Cea de-a două dispută a zilei le-a adus față în față pe cele mai ghinioniste echipe ale actualei ediții a Turneului celor Șase Națiuni, Irlanda și Franța. În fața a 50.000 de suporteri veniți pe stadionul Aviva din Dublin cele două reprezentative au terminat partida la egalitate, scor 13-13. Ocaziile celor două echipe au fost împărțite pe durata celor 80 de minute, dacă prima parte a meciului a aparținut mai mult Irlandezilor, aceștia marcând și primul eseu al partidei prin Jamie Heaslip, cea de-a doua parte a meciului a fost esențială pentru reprezentativa „cocoșului galic”, echipa din Hexagon marcând cel de-al doilea eseu al meciului și stabilind și scorul final, 13-13. Ultima partidă a etapei se va disputa, duminică de la ora 17:00, între liderul competiției Anglia și ocupanta penultimului loc Italia. Partida va avea loc pe stadionul Twickenham din Londra.