Florin Vlaicu dezvăluie secretele „Lupilor”, după 25-22 cu Agen

Aripa reprezentativei divizionare Lupii București, Florin Vlaicu(Steaua), a declarat la finalul partidei cu francezii de la S.U. Agen (25-22) disputat, sâmbătă, pe stadionul Arcul de Triumf care au fost punctele forte ale românilor. În urma victoriei reușite de băieții lui Eugen Apjok, Lupii București au reușit să urce pe poziția secundă a grupei a patra în Amlin Challenge Cup.

Florin, cum a fost partida?

Am avut un meci foarte greu, după cum s-a văzut și din tribune, deși la pauză a fost egalitate, 8-8, în cea de-a doua repriză am dat totul pe teren și am ajuns să conducem și cu 22-8, însă adversarii noștri nu s-au dat bătuți, iar până la final ne-au și egalat la 22. Totuși e bine că pe final am reușit să transformăm o lovitură de pedeapsă și să câștigăm.

Ce ați avut în plus față de francezii de la Agen?

Poate că am jucat pe teren propriu a constituit un mic avantaj și că ne-am dorit foarte mult victoria, dorința și-a spus cuvântul.

„Nu ne ducem în Franța în vacanță”

Următorul meci este programat săptămâna viitoare în Franța, ce vă propuneți?

Sperăm tot la un rezultat bun, de m încep recuperările, iar de luni revenim la antrenamente, nu ne ducem în Franța în vacanță, ne ducem să jucăm cât mai bine și să scoatem un rezultat cât mai bun. Acum, nu știm cum o să fie, o să vedem la fața locului.

Crezi că a fost un avantaj că a trebuit să disputați primele meciuri pe teren propriu?

Nu știu, nu cred, am jucat trei meciuri, am câștigat două, am pierdut cu cei de la Bath în prima etapă, acuma ne vom deplasa la Agen, iar din ianuarie vom vedea ce o să fie. Mai avem încă trei meciuri care cred ne vor pregăti pentru cele din preliminariile Cupei Mondiale, sperăm să fie un antrenament foarte bun.