Finala Cupei României la rugby, o nouă demonstrație de autosuficiență pentru sportul cu balonul oval din țara noastră! CSM București a câștigat, meritat, cu Timișoara Saracens, un meci amânat aproape patru luni

• Trofeul Cupei României la rugby rămâne la CSM București, care a câștigat, sâmbătă, cu 24-14, finala competiției în fața campioanei en-titre Timișoara Saracens.
  • Inițial, meciul ar fi trebuit să se dispute anul trecut, pe 30 noiembrie, la Cluj, pe arena „Iuliu Hațieganu”. Frigul a înghețat însă terenul de Sfântul Andrei, iar partida a fost reprogramat pentru data de 23 martie, pe stadionul „Florea Dumitrache” din „Ștefan cel Mare”, „între betoane”, într-un cadru nu tocmai pe măsura unei partide cu trofeul pe masă.
  • Pe teren a avut loc și o bătaie, iar iubitorii rugby-ului au putut vedea o brigadă de arbitri depășită de nivelul meciului.

Prima repriză a meciului dintre CSM București și Saracens a fost una cu un joc de uzură, închis, fără eseuri. Timișoara, rămasă fără mulți jucători buni care au adus cele zece trofee din ultimii ani în Banat, a practicat un joc ce îi era străin până acum, de așteptare. CSM București a avut inițiativa și a încercat să construiască acțiuni ofensive pe trei sferturi. Niciuna dintre echipe nu a ajuns însă în terenul de țintă advers. Așadar, a fost mai degrabă un duel al transformerilor, terminat cu 9-9, după trei lovituri de pedeapsă și o ratare a lui Florin Vlaicu pentru „tigri”, și două penalități și un dropgol frumos ale lui luke Samoa, pentru bănățeni.

Sportul gentlemenilor, finală cu bătaie

În a doua jumătate a meciului, Vlaicu i-a dus în avantaj pe CSM cu 12-9, după o lovitură de pedeapsă. Totul s-a decis însă cu adevărat în minutul 61, când bucureștenii au împins cu molul până spre terenul de țintă al timișorenilor. Vasile Rus a placat neregulamentar un jucător al formației din Capitală și s-a dictat eseu de penalizare, plus „galben” pentru flankerul bănățenilor. Cu 19-9 și om în plus timp de zece minute pe teren, CSM-ul nu a mai avut mari probleme. Mai mult, a mai dat un eseu, prin Baliashvili, netransformat.

La 24-9, spiritele s-au încins și Andrei Rădoi de la Timișoara a fost luat la pumni de doi georgieni ai echipei din Capitală. Deși s-ar fi impus cartonașe roșii pentru bătaie, arbitrul a dat doar „galbene”. De precizat că centralul și arbitrul video au fost ezitanți tot meciul, fără să se ridice la pretențiile unei finale. La final, Timișoara a dat un eseu prin talentul Marius Simionescu, doar pentru statistică însă.

CSM București: Hartig, Bardașu, Gordaș, Iancu, Gigauri, Sobota, Ion, Burcea, Faasen, Vaovasa, Onuțu, Vlaicu, Maliepo, Tangimana, Lama
Au mai intrat: Oancea, Bălan, Baliashvili, Ser, Iliuță

Timișoara Saracens: Taupaki, Căpățînă, Pungea, Popârlan, Iftimiciuc, Morrison, Rus, Stewart, Conache, Rose, Simionescu, Manumua, Popa, Zaharia, Samoa.
Au mai intrat: Rupanu, Doge, Halalilo, Rădoi, Neculau, Lazăr, Moala

Publicat: 23 03. 2019, 20:18
Actualizat: 23 03. 2019, 20:19