Eterna cădere pe final

„Stejarii” nu s-au vindecat încă. Și ieri, ca și alteori, ei au primit două eseuri transformate în ultimele zece minute ale meciului cu Italia A, fiind înfrânți (13-24) și ratând clasarea pe podium.

„Dacă rugby-ul s-ar juca o repriză atunci noi am fi campioni mondiali!”, declara în urmă cu ani fostul antrenor Corneliu Mihai. Ieri, cu peninsularii, am avut o nouă probă a acestei sintagme. După o primă repriză egală (3-3), România a dat senzația că poate câștiga în fața Italiei, conducând cu 13-3 în minutul 62. Filmul s-a rupt însă, două încercări încasate la centru spulberând visul nostru. „Avem multe regrete după acest meci. Speram să repetăm jocul din a doua repriză a partidei cu Franța. Am condus timp de 60 de minute. Nu știu ce s-a întâmplat după aceea. Am căzut. Am pierdut posesia. I-am lăsat să ne atace”, a declarat la final Vali Calafeteanu, autorul eseului nostru. Căpitan al „stejarilor” la acest turneu, alături de Alex Manta, talonerul Marius Tincu a socotit această competiție ca fiind extrem de utilă în perspectiva meciurilor rămase de disputat în preliminariile Cupei Mondiale. Următoarea acțiune a lotului național de seniori va fi în august, când se va disputa (cel puțin) un meci la turneul găzduit de Narbonne (Franța).

Publicat: 22 06. 2009, 12:00
Actualizat: 22 06. 2009, 12:02