Etapa surprizelor în Top14! **Echipa internaționalului român Silviu Florea s-a impus în fața galacticilor de la Toulon

*Echipa internaționalul român Silviu Florea a produs surpriza etapei a XVII-a în Top14, după ce a trecut de echipa „galactică” RC Toulon.

Debutul etapei a XVII-a a adus prima surpriză a etapei, după ce Racing Metro 92 a trecut de fosta câștigătoare a campionatului francez de rugby Clermont, scor 12-6. Confruntarea celor două regiuni s-a axat de-a lungul celor 80 minute de joc pe duelul Brock James-Jonathan Wisniewski, câștigat de reprezentantul celor de la Racing Metro Jonathan Wisniewski, cu patru lovituri de pedepsă.

Surprizele românilor

Cea mai mare surpriză a etapei a XVII-a a fost produsă de echipa românului Silviu Florea Bordeaux-Begles. Aceasta a trecut cu ușurință de „galacticii” de la Toulon, scor 41-0. La echipa din Bordeaux, internaționalul român Silviu Florea a bifat nu mai puțin de 76 de minute. Echipa antrenată de fostul internațional francez Raphael Ibanez a reușit să marcheze nu mai puțin de cinci eseuri prin Ole Avei, Louis-Benoit Madaule, Matthew Clarkin, Lachie Munro și Jefferson Poirot.

Echipa internaționalului român Mihăiță Lazăr, Castres Olympique, a trecut peste absențele jucătorilor plecați la Turneul celor Șase Națiuni și a obținut o victorie importantă împotriva celor de la Stade Francais, scor 44-13. Pilierul român nu a fost prezent pe teren deoarece acesta a fost selecționat pentru meciul României contra Rusiei, partidă care a avut loc sâmbătă pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală.

Fosta adversară a „Lupilor” din grupele Cupei Challenge, S.U. Agen, a produs și ea una din marile surprize ale etapei, după ce a reușit să treacă de campioana en-titre Toulouse, scor 22-9. Echipa antrenată de fostul internațional francez Christophe Deylaud a trecut de foștii campioni după ce au reușit să marcheze singurele eseuri ale partide. Lista marcatorilor a fost influențată de cei doi jucători de la Agen Alexi Bales(22) și Gert Muller(59) .