Eșec pentru naționala de U17

Naționala de rugby U17 a României a pierdut marți seară primul meci de pregătire din cadrul turneului susținut în Belgia. „Stejăreii” au fost învinși de reprezentativa similară a Belgiei cu 11-0. În plus, România l-a pierdut pe centrul Mihai Culeafă, care s-a întors de urgență în țară, chiar înaintea meciului, fiind diagnosticat cu rubeolă, luată probabil de la colegul de echipă George Croitoru.

La pauză, România era condusă cu 6-0 după ce belgienii au transformat două lovituri de pedeapsă. În cea de-a doua repriză „stejăreii” au fost mereu în terenul de 22 advers, însă cea mai mare ocazie de eseu a fost stopată de adversari la un metru de terenul de țință.Cu zece minute înainte de finalul meciului, belgienii au stabilit scorul final, după ce au reușit să marcheze singurul eseu al partidei.

Pentru România au jucat : 1. Brânzoi Dragoș, 2. Enache Bogdan (cpt), 3. Buiciuc 4. Adrian Chiriac, 5. Giurgiu Bogdan, 6. Han George, 7. Ciubotaru Bogdan, 8. Don Jan, 9. Marinca Gabriel, 10. Butoieru Ovidiu, 11. Sirmanche Cătălin, 12. Papaiane Dumitru, 13. Paxaman Raoul, 14. Strătila Sabin, 15. Șerban Cătălin.

Rubeola este o boală infecțioasă și contagioasă acută, provocată de un virus, care se manifestă prin erupție cutanată, prin febră, mărirea ganglionilor cervicali, și tuse.