CSM București și CSM Știința Baia Mare se vor lupta în finala Cupei României la rugby. Bucureștenii au eliminat Timișoara Saracens, în timp ce „Zimbrii” din Maramureș au trecut de Steaua în semifinale

Finala Cupei României la rugby ediția 2018 propune un duel inedit, înre CSM București și CSM Știința Baia Mare. Trupa din Capitală s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala competiției, după ce a eliminat Timișoara Saracens în semifinale, scor 22-17. În cealaltă semifinală, Știința Baia Mare a trecut pe teren propriu de Steaua, scor 16-7.

Semifinalele Cupei României s-au desfășurat pe terenul echipei mai bine clasate la finele meciurilor din grupă, astfel că CSM București (locul 2) a plecat din start cu avantaj în fața timișorenilor (locul 3). Partida s-a desfășurat pe Stadionul Arcul de Triumf, iar „Tigrii” din București au condus încă de la pauză cu 17-0.

Cea de a doua semifinală s-a disputat pe terenul echipei Știința Baia Mare (locul 1 la finele sezonului regulat), favorită certă în fața Stelei (locul 4). „Zimbrii” au punctat primii din lovitură de pedeapsă și au condus la pauză cu 9-7, după ce „militarii” au avut un avantaj minim la 7-6. În repriza a doua, gazdele au mai pus 7 puncte pe tabelă și au închis meciul cu 16-7, calificându-se astfel în finală.

Credit foto: csmbucuresti.ro

Publicat: 17 03. 2018, 21:22
Actualizat: 17 03. 2018, 21:23