Chiefs în formă mare!** Fosta câștigătoare a superligii de rugby a obținut o nouă victorie de proporție împotriva celor de la Cheetahs

Campioana en-titre Chiefs a obținut cea mai clară victorie a etapei, nouă zeelandezi au trecut de sud-africanii de la Cheetahs, scor 45-3.

Martori la eșec
Ocazia și eseul, așa s-ar putea descrie rezumatul primei reprize a meciului dintre Chiefs și Cheetahs. Favoriții acestei partide, Chiefs, au avut nevoie decât de o singur ocazie în prima repriză, pentru a-și asigura victoria împotriva sud-africanilor de la Cheetahs. Începutul reprizei secunde a debutat cum nu se putea mai bine pentru campioana en-titre, nouă-zeelandezul Ben Afeaki marcând cel de-al doilea eseu al partidei chiar cu două minute după cel de-al doilea fluier al arbitrului. Până în finalul partidei trupa antrenată de Naka Drotské a asistat neputincioasă la recitalul celor de la Chiefs, ea cedând 45-3. Celelalte eseuri ale reprizei a doua au fost reușite de Asaeli Tikoirotuma(63), Gareth Anscombe(67), Rhys Marshall(72) și Ben Tameifuna(78).

Trei cu ghinion
„Lebedele” de la Western Force au înregistrat o nouă înfrângere în superliga de rugby, ele stabilind recordul înfrângerilor în actuala ediție a competiției, trei meciuri fără victorie din tot atâtea partide. Dacă în celelalte meciuri ale competiției gruparea australiană a fost învinsă de cei de la Rebels, scor 30-23 și Southern Kings, scor 22-10 în această rundă trupa antrenată de Michael Foley a cedat în fața celor de la Bulls. Singurele eseuri ale australienilor au fost marcate în cea de-a doua parte a meciului de Angus Cottrell (47) și Toby Lynn (56). Scorul final a fost stabilit cu nouă minute înainte de final, Jean Cock marcând ultima încercare a partidei, scor 36-26.

Duel transformărilor
Cel mai echilibrat duel al rundei a avut loc pe stadionul Kings Park din Durban(Africa de Sud), acolo unde gazdele partidei, Sharks i-a întâmpinat pe rivalii de la Stormers. Cei 55.000 de spectatori veniți să vadă duelul sud-african au fost nevoiți să aștepte mai bine de 40 de minute până la deschiderea scorului. Soarta partidei a fost decisă în primele 20 minute ale reprizei secunde, atunci când au fost transformate nu mai puțin de șase lovituri de penalizare. Scorul final,12-6, a fost stabilind cu 21 minute înainte de ultimul fluier al arbitrului de către tânărul mijlocaș la deschidere Patrick Lambie, 22 ani.