Campionatul englez de rugby și-a aflat semifinalistele

Reîntâlnire de gradul trei

Internaționalul român Paulică Ion și-a revăzut echipa de la care a plecat, London Irish. În penultima etapă a campionatului englez de rugby London Irish a primit vizita celor de la London Welsh. Confruntarea dintre cele grupări a oferit un spectacol minunat cu răsturnări de situație. Deși la pauză echipa românului conducea la un singur punct diferență, scor 15-14, după cel de-al doilea fluier al arbitrului aceștia au cedat treptat. Până la final scorul a căpătat proporții, iar în ultimul minut tabela indica 47-28 pentru London Irish. Pilierul român a început partida din postura de titular, dar în minutul 67 acesta a fost înlocuit de echipierul JamesTideswell.

Victorie legeră

Northampton s-a impus, sâmbătă, extrem de ușor împotriva celor de la Sale Sharks, scor 47-7. Suporterii veniți în acest weekend pe stadionul Franklin’s Gardens din Northampton au avut ce vedea, echipa lor preferată a marcat în acest duel nu mai puțin de șapte eseuri. Dacă James Elliott(55, 64) și Roger Wilson(68, 77) au reușite singurele duble ale partide celelalte eseuri ale „sfinților” au fost marcate de Tom Wood(21), Lee Dickson(29) și Luther Burrell(33). Imaginea „rechinilor” din Sale a fost spălată în ultimul minut al jocului, James Gaskell marcând eseul de onoare.

Surprizele etapei

Actuala rundă a campionatului englez de rugby a oferit și două surprize. Dacă septupla campioană Leicester Tigers a fost învinsă la doar un singur punct diferență de către Bath, scor 27-26, de cealaltă parte liderul actualei ediții Saracens a pierdut împotriva celor de la Gloucester la un eseu diferență, scor 28-23. În urma acestor rezultate înregistrate în etapa XXI-a Saracens, Leicester, Harlequins și Northampton au asigurate locurile în semifinalele competiției.