Campioana României, ciuca bătăilor în Challenge Cup! Timișoara Saracens a pierdut și al doilea meci din competiția europeană, acum în Franța, în fața a peste 16 mii de spectatori

Timișoara Saracens, campioana României la rugby, a pierdut cu 70-12 al doilea meci din a doua competiție rugbystică, Challenge Cup, jucat, sâmbătă, pe terenul francezilor de la Clermont Auvergne. Bănățenii au dat două eseuri, dar au și primit zece, după ce și cu o săptămână în urmă cu pierdut cu galezii de la Newport Dragons (17-54), ceea ce denotă că, în competițiile europene între cluburi, rugby-ul românesc nu se poate apropia de echipele din lumea bună a sportului cu balonul oval.

Echipa din Auvergne a jucat cu 16.110 spectatori și a dat primul eseu în minutul 7, prin Yato. Fernandez a transformat și nu a ratat buturile nici după eseurile lui Betham și Naqalevu. Pe finalul primelor 40 de minute, după un efort susținut cu grămada, Timișoara Saracens a reușit un eseu după ce Mesake Doge a culcat balonul în terenul de țintă. Luke Samoa a transformat, însă până să se termine repriza, Naqalevu a mai dat un eseu, iar Jody Rose de la gazde a fost eliminat temporar zece minute.

Final de meci de coșmar

După 28-7 la pauză, timp de aproape jumătate din repriza secundă, niciuna dintre echipe nu a marcat. Timișorenii au dat al doilea eseu în minutul 59. De data aceasta, a fost o realizare din linia de trei sferturi, după ce Luke Samoa a reușit o schimbare de direcție pe care adversarii nu au putut să o oprească. Același rugbyst nu a reușit și transformare. De la 28-12, francezii au mai dat șase eseuri. Autorii au fost Yato, Tuicuvu, cu trei eseuri consecutive, Naqalevu și Itturia. Fernandez le-a transformat pe toate și astfel s-a ajuns la mare diferență.

După confruntările cu „titanii” Europei vestice, Timișoara Saracens revine în „teluricul” campionatului intern. Sâmbăta viitoare, bănățenii dau piept cu Tomitanii Constanța.

Foto și video: fb Timisoara Saracens Rugby Club

Publicat: 21 10. 2018, 09:50
Actualizat: 21 10. 2018, 09:51