All Blacks au dat recital cu Irlanda! Noua Zeelandă – Anglia este prima semifinală la Cupa Mondială de Rugby

Noua Zeelandă este a doua reprezentativă calificată în semifinalele Cupei Mondiale de Rugby din Japonia, după succesul cu 46-14 în fața Irlandei. All Black s-a desprins încă de la pauză, scor 22-0. Așadar, avem prima semifinală a turneului final din 2019, Noua Zeelandă – Anglia.

Citiți AICI detaliile primei semifinale Anglia – Australia.

A doua semifinală va fi decisă în urma partidelor de duminică: Franța – Țara Galilor (ora 10:15) și Africa de Sud – Japonia (ora 13:15).

Irlanda reușise să învingă Noua Zeelandă în două din ultimele trei teste directe, dar s-a dovedit încă o dată, dacă mai era nevoie, că un meci la Cupa Mondială înseamnă altceva. All-Blacks au făcut o adevărată demonstrație de forță în al doilea sfert de finală, reușind să o transforme și pe Irlanda într-o echipă din plutonul doi. „Verzii” au început Cupa Mondială din postura de lider în ierarhia mondială.

După 32 de minute de joc, băieții lui Steve Hansen s-au desprins la 22-0, mijlocașul la grămadă Aaron Smith fiind eroul începutului de meci, cu două eseuri. All Black au fost irezistibili, reușind să-i determine pe adversari să greșească foarte des. Dominarea a fost aproape cvasitolată, până spre finalul primei părți Noua Zeelandă reușind să petreacă aproape 70% din timp în terenul Irlandei.

După pauză, campioana mondială en-titre și-a continuat recitalul și a ajuns la 34-0 în minutul 61. Se prefigura un ”măcel”, doar că Irlanda a ținut la blazon și a avut reacție. Henshaw a redus din diferență în minutul 69 cu o încercare, iar câteva minute mai târziu „verzii” au obținut și un eseu de penalizare.

Ultimul cuvânt i-a aparținut însă tot Noii Zeelande. Deși a jucat în ultimele minute cu un om mai puțin, All Blacks au realizat și al șaptea eseu din meci, prin Jordie Barrett. Fratele lui, Beauden Barrett, autor la rândul lui a unei încercări în prima parte, a fost desemnat omul meciului.

Noua Zeelandă a defilat în acest sfert de finală și își continuă parcursul în tentativa de a stabili un nou record în istoria Cupei Mondiale, trei titluri consecutiv câștigate. Meciul cu Anglia din semifinale se anunță deja fascinant.

Noua Zeelandă – Irlanda 46-14 (22-0)

Noua Zeelandă: Beauden Barrett; Sevu Reece (Jordie Barrett 62), Jack Goodhue (Sonny Bill Williams 53), Anton Lienert-Brown, George Bridge; Richie Mo’unga, Aaron Smith (TJ Perenara 60); Joe Moody (Ofa Tuungafasi 48), Codie Taylor, Nepo Laulala (Angus Ta’avao 48), Brodie Retallick (Matt Todd 57), Sam Whitelock, Ardie Savea, Sam Cane (Scott Barrett 40), Kieran Reid.

Eseuri: Aaron Smith (min. 13, 20), B Barrett (min. 32), Taylor (min. 48), Todd (min. 60), Bridge (min. 73). Transformări: Mo’unga 4. Lovitură de pedeapsă: Mo’unga 1.

Irlanda: Rob Kearney (Jordan Larmour 53); Keith Earls, Garry Ringrose (Jordan Larmour 5), Robbie Henshaw (Jordan Larmour 23), Jacob Stockdale; Johnny Sexton (Joey Carbery 63), Conor Murray ( Luke McGrath 73); Cian Healy (Dave Kilcoyne 49), Rory Best (Niall Scannell 63), Tadhg Furlong (Andrew Porter 60), Iain Henderson (Tadhg Beirne 49), James Ryan, Peter O’Mahony (Rhys Ruddock 57), Josh van der Flier, CJ Stander.

Eseu: Henshaw (min. 69). Eseu de penalizare (min. 76). Transformare: Carbery 1.

Sursa Foto: rugbyworldcup.com

Publicat: 19 10. 2019, 15:20
Actualizat: 19 10. 2019, 15:42