Roșu și Sâncrăian, locurile 6, respectiv 9 la categoria 77 kg

Participanți la categoria 77 kg, la Campionatul European de haltere programat între 5 și 12 aprilie, la Sala Polivalentă din București, Alexandru Roșu (Dinamo) și Gabriel Sâncrăian (CSM Bistrița) nu au izbutit să se implice în lupta pentru medalii. Nicio surpriză, de altfel, acest deznodământ fiind anunțat și de greutățile anunțate de aceștia la intrarea în concurs.

De trei încercări a avut nevoie Sâncrăian pentru a reușit 143 kg la procedeul smuls. Iar primele două ratări l-au apăsat pe transilvănean, care a intrat la ultima fără să beneficieze de prea mult timp pentru a-și trage sufletul – s-a și împiedicat când a pășit pe podium la ultima încercare… A strâns însă din dinți și a reușit, ocupând locul 9 în grupa A, însă cu o greutate  mai slabă celor reușite de trei concurenți din grupa inferioară. Cu destule emoții, după cum a subliniat și crainicul sălii. Nici celălalt român, Alex Roșu, n-a dus lupta până la capăt. Provenit dintr-o familie în care acest sport se mănâncă pe pâine, tatăl și fratele lui practicându-l cu succes, constănțeanul s-a clasat pe locul 7 (140, 145, 148 kg). La acest procedeu medalia de aur i-a revenit lui Dimitri Ivanenko (Rusia) 156 kg.

La aruncat, sportivii noștri au avut o evoluție diametral opusă. În timp ce Sâncrăian a reușit 177 kg (locul 7) din a treia încercare, Roșu a bifat 180 kg din prima (locul 6), după care a ratat la 186 kg. Titlul continental i-a revenit lui Erkand Qerimaj (Albania), cu 190 kg.

La total, aurul a fost obținut de Mihalai Cierniak (Belarus) 344 kg, sportivul ce a avut cea mai constantă evoluție, care a fost urmat de câștigătorii celor două procedee, Qerimaj 342 kg și Ivanenko 341 kg. Roșu a fost pe 6, cu 328 kg, iar Sâncrăian pe 9, cu 320 kg.

Astăzi (joi), la masculin sunt programate întrecerile la categoria 85 kg, la care România are un singur reprezentant: Răzvan Rusu. Finala va avea loc la ora 20:00.

Campionatul European de haltere seniori este găzduit de Sala Polivalentă din București, până duminică, inclusiv.