România, victorie cu Luxemburg la baschet masculin! S-a obținut calificarea în faza secundă

Naționala masculină de baschet a României și-a asigurat calificarea în faza secundă a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers, după ce „vulturii” au câștigat joi seară confruntarea cu selecționata similară a Luxemburg, cu scorul de 78-67.

În urma acestui rezultat, naționala pregătită de antrenorul Drăgan Petricevic se menține liderul Grupei B, cu punctaj maxim în cele trei partide susținute.

Următorul meci din actuală fereastră din campania continentală, în dată de 3 iulie, la Durres, împotriva naționalei Albaniei.

Meciul disputat în Sala Sporturilor „Constantin Jude” a reprezentat o premieră pentru unul dintre jucătorii din lotul lui Dragan Petricevic. Luca Vasile a bifat primele minute în tricoul naționalei de seniori.

Rolland Torok a fost decisiv în succesul tricolorilor în Sala Sporturilor „Constantin Jude”. El a terminat disputa cu 21 de puncte, 6 recuperări (3 recuperări ofensive) și un indice al eficienței de +19. Naționala noastră a fost la +6 în cele 26 de minute petrecute de jucătorul lui CSO Voluntari pe parchet. 18 dintre punctele sale au venit în sfertul patru.

Torok a fost extrem de eficient din interiorul semicercului. El a înscris șapte din nouă aruncări din acea zonă. De la distanță, Rolli a reușit să transforme două aruncări din totalul de șase încercări, pe când cele două libere au fost împărțite, scrie baschet.ro.

Care e sistemul de calificare?

În urma acestui rezultat, România ocupă neînvinsă primul loc în Grupa B, cu punctaj maxim, 6 puncte, și și-a asigurat prezența în rundă secundă a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers chiar dacă în dată de 3 iulie este programată ultima partida din această serie, România urmând să joace la Durres împotriva Albaniei.

Conform sistemului competițional, câștigătoarele celor trei grupe și cele mai bune două echipe de pe locurile doi, împreună cu Cipru, una din gazdele turneului final, dar cu ocupantele locurilor 4 din prima faza a calificărilor FIBA Basketball World Cup 2023, Zona Europa, se vor alinia la startul rundei secunde din FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers.

Publicat: 01 07. 2022, 08:51